شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ایران: نشست شورای حکام برای آمریکا «بی‌نتیجه» بود

یک روز پس از برگزاری نشست فوق‌العاده شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران، کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران گفت که آمریکا در این نشست «منزوی» بود. او همچنین مدعی شد که این نشست «بدون هیچ نتیجه‌ای برای آمریکا» به پایان رسید.

در حالی که نشست ویژه شورای حکام به درخواست آمریکا برگزار شد، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز پنج‌شنبه ۲۰  تیر، به ایرنا گفت: «آمریکا به دنبال این بود که کشورهای دیگر، متقاضی نشست ویژه شورای حکام باشند، اما این درخواست واشنگتن با حمایت هیچ کشوری مواجه نشد.»

او اضافه کرد که در نشست روز چهارشنبه «به جز آمریکا و سه متحد آن» یعنی اسرائیل، امارات متحده عربی و عربستان سعودی، «سایر اعضای شورای حکام در حمایت از چندجانبه‌گرایی و حمایت از برجام و ضرورت حفظ آن به عنوان یکی از شاخص‌های مهم چندجانبه‌گرایی»، سخن گفتند.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی زیر نظر سازمان ملل متحد و دارای ۳۵ عضو است.

غریب‌آبادی ادامه داد که اعضای شورای حکام، «متفق‌القول، خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام را تقبیح» کردند و گفتند که «شورای حکام، مکان مناسبی برای بررسی موضوعات مربوط به اجرای برجام نیست» و مسائل مربوط به برجام باید در «کمیسیون مشترک برجام» بررسی شود.

این اظهارات نماینده ایران در حالی است که نماینده آمریکا در نشست فوق‌العاده شورای حکام، بار دیگر ایران را به «باج‌خواهی» از طریق توسعه برنامه هسته‌ای خود متهم کرد و گفت: «خطرپذیری و تاکتیک‌های باج‌خواهی، برای ایران کاهش تحریم به ارمغان نخواهد آورد.»

با این حال آمریکا در آغاز این نشست در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور همچنان آماده مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران است و احتمال عادی‌سازی کامل روابط را مهیا می‌کند.

در این نشست که پشت درهای بسته برگزار شد، غنی‌سازی ۴/۵ درصدی اورانیوم از سوی ایران و همچنین افزایش ذخیره اورانیوم غنی‌شده این کشور تأیید شد.

چهارشنبه هفته گذشته، پس از آن که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از افزایش ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران از مرز مشخص شده در برجام خبر داد، آمریکا خواستار برگزاری یک نشست فوق‌العاده شد اما نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این درخواست آمریکا را که از برجام خارج شده، «طنز تلخ» خواند.

همزمان با نشست فوق‌العاده شورای حکام درباره ایران، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد که تحریم‌های ایران به شکل قابل توجهی بیشتر می‌شود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More