شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بشار اسد حضور نظامی ایران در سوریه را انکار کرد

 

بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه،‌ حضور نظامی ایران در کشورش را انکار کرد و آن را «اتهامی» از سوی آمریکا خواند.

اسد در گفت‌وگویی که روز پنجشنبه در خبرگزاری روسی اسپوتنیک منتشر شد گفت: «اول از همه،‌ ما نیروی نظامی ایرانی در سوریه نداریم و این خیلی روشن است.»

او حضور و کمک جمهوری اسلامی را «محدود» به اعزام کارشناسانی عنوان کرد که با نیروهای سوری کار می‌کنند،‌ اما در جنگ دخالتی ندارند.

رییس‌جمهوری سوریه در پاسخ به سوالی در زمینه درخواست سال گذشته آمریکا از روسیه برای عقب‌نشینی نیروهای نظامی ایران به ۸۰ کیلیومتری بلندی‌های جولان در سوریه، گفت: «ایران به راحتی موافقت کرد،‌ چون در هر صورت هیچ نیروی نظامی ایرانی آنجا نبود.»

اسد حضور نظامی ایران در کشورش را «اتهامی» از سوی آمریکا برای «ادامه حضور غیرقانونی» خواند.

بشار اسد در حالی حضور نظامی ایران در کشورش را رد کرده که تاکنون شماری از فرماندهان بلندپایه سپاه پاسداران در سوریه کشته شده‌اند و چندین مقام‌ دولتی و نظامی ایران نیز تلویحا یا به صراحت حضور نیروهای نظامی در این کشور را تایید کرده‌اند.

در دی‌ماه سال ۱۳۹۷، محمدعلی جعفری،‌ فرمانده وقت سپاه پاسداران،‌ در واکنش به هشدارهای اسرائیل مبنی بر خروج نظامی ایران از سوریه اشاره کرده بود «مستشاران نظامی» و «سلاح‌های» ارسالی این کشور به سوریه را حفظ خواهد کرد.

پیش از آن نیز در سال ۱۳۹۱ مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران حضور نیروهای نظامی ایران در این کشور و برخی دیگر از کشورهای منطقه را تایید کرده بود.

همچنین طی سال‌های اخیر با افزایش تنش میان ایران و اسرائیل و تقابل آن‌ها در سوریه،‌ شماری از فرماندهان و نیروهای نظامی ایران جان خود را بر اثر حملات اسرائیل از دست داده‌اند.

علاوه بر این، چندی پیش دو رسانه سپاه پاسداران بعد از سال‌ها تایید کردند که نیروی قدس به فرماندهی قاسم سلیمانی از زمان آغاز اعتراضات مردم سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی در سرکوب این اعتراضات نقش داشته است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More