شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تایید چرخش ویروس جهش‌یافته در ۲۸ استان: ستاد ملی مدیریت کرونا ۱۴ شهر قرمز را مشمول منع سفر نوروزی کرد

همزمان با سخنان علیرضا زالی درباره گسترش ویروس جهش‌یافته به ۲۸ استان ایران، علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا وضعیت ۱۴ شهر در کشور را قرمز اعلام کرد و گفت که علاوه بر شهرهای نارنجی که اعلام خواهد شد تاکنون  ۱۳ شهر در خوزستان و یک شهر در کهگیلویه و بویراحمد به دلیل وضعیت قرمز تا ۱۳ فروردین مشمول محدودیت تردد نوروزی می‌شوند.

همزمان عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، با بیان این‌که طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت به شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است، گفت که اسامی شهرهای قرمز و نارنجی روز یک‌شنبه اعلام می‌شود.

علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، اما شامگاه شنبه با اعلام اسامی چهارده شهر به عنوان شهرهای قرمز، گفت که ۱۳ شهر از ۱۴ شهر با وضعیت قرمز در استان خوزستان قرار دارند. او گفت این شهرها شامل شهرستان‌های آبادان، امیدیه، اندیمشک، اهواز، ایذه، بندر ماهشهر، بهبهان، دزفول، رامهرمز، شوش، شوشتر، کارون، و مسجد سلیمان است.

افزایش شهرهای با وضعیت قرمز در خوزستان در حالی است که پیشتر در این استان وضعیت ۱۱ شهر قرمز اعلام شده بود اما طی چند هفته گذشته ویروس کرونا، به ویژه ویروس جهش‌یافته در این استان گسترش یافته است.

چهاردهمین شهر با وضعیت قرمز نیز به گفته  سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، شهرستان گچساران است که در استان کهگیلویه و بویراحمد و در مجاورت استان خوزستان قرار دارد. با اعلام وضعیت در این شهر، اکنون گچساران نیز مشمول محدودیت تردد نوروزی شده است.

همزمان کیانوش جهان‌پور، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت، گفت که مسافرت به مبدا یا مقصد شهرهایی که وضعیت آنان نارنجی و قرمز اعلام شده با خودروی شخصی ممنوع است.

به گفته جهانپور سفر از مناطق قرمز به مقصد سایر شهرها با اتوبوس، قطار و هواپیما فقط با ارایه نتیجه منفی تست کرونا مجاز است.

همزمان علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت، با بیان اینکه در حال حاضر ویروس جهش‌یافته کرونا، یا همان گونه مشاهده شده در بریتانیا، در ۲۸ استان ایران به گردش درآمده است، نسبت به افزایش خطرات ناشی از این ویروس با آغاز سفرهای نوروزی هشدار داد.

زالی با بیان اینکه زودرس‌ترین آلوده شدن [به ویروس جهش‌یافته] را در استان تهران شاهد بوده‌ایم،افزود که اگر استان تهران و استان خوزستان را به عنوان بالاترین درصد میزان ورودی و خروجی ویروس جهش یافته کنار بگذاریم، آذربایجان غربی و مرکزی جز استان‌هایی هستند که درصد بالایی از ویروس جهش‌یافته را دارند.

زالی تاکید کرد که «قطعا ما با این سناریوی تلخ رو به رو هستیم که ویروس جهش‌یافته در کل کشور» به چرخش درآمده است.

او با اشاره به اینکه استان درحال حاضر شهر زرد کرونایی تلقی می‌شود، گفت که در نوروز عمدتا تهران مبدا سفر است و بررسی‌های اخیر نشان داد تعطیلات آخر هفته در طول یک ماه گذشته معمولا بین ۲۷ تا ۳۳ درصد مبدا سفرهای بین شهری از استان تهران بوده است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت همچنین گفت که احتمالا بالاترین میزان سفرهای نوروزی به تهران اختصاص می‌یابد و معمولا تهرانی‌ها برای سفرهای خود شهرها و استان‌های مختلفی را انتخاب می کنند درحالی که اکنون ۲۸ استان کشور قطعا به ویروس جهش یافته آلوده شده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More