شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تماس تلفنی رئیسی و مکرون؛ فرانسه خواهان بازگشت سریع ایران به مذاکرات وین شد

امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه در اولین تماس تلفنی رهبر یکی از کشورهای عضو برجام با ابراهیم رئیسی، خواستار ازسرگیری فوری مذاکرات هسته‌ای ایران شد.

به گزارش وب سایت کاخ الیزه، مکرون روز دوشنبه ۱۸ مرداد، در این تماس تلفنی از ایران خواست فورا به مذاکرات وین بازگردد تا این مذاکرات به «نتیجه خود برسد و به تمامی فعالیت‌های هسته‌ای که ایران در تناقض با برجام انجام می‌دهد، پایان دهد.»

در بیانیه کاخ الیزه آمده است که رییس جمهوری فرانسه تعهد این کشور برای یافتن یک راه‌حل و آمادگی برای مشارکت بیشتر در این زمینه را یادآور شده  است.

وبسایت دفتر رییس جمهوری اسلامی ایران نیز درباره این تماس تلفنی نوشت که ابراهیم رئیسی با اشاره به اینکه «هم آمریکا و هم اروپایی‌ها باید به تعهدات خود در برجام عمل کنند»، گفت: «در هر مذاکره‌ای باید حقوق ملت ایران استیفا و منافع ملت ما تامین شود.»

رئیسی پیشتر در مراسم تحلیف خود گفته بود که از هر طرح دیپلماتیک که موجب لغو تحریم‌ها شود استقبال می‌کند، اما به عقیده برخی مقام‌های غربی، او هنوز تصمیم خاصی درباره ادامه مذاکرات نگرفته است.

آمریکا و اروپا بارها به ایران هشدار داده‌اند که درهای مذاکره برای همیشه باز نخواهد بود.

خبرگزاری بلومبرگ به نقل از منابع آگاه نوشت گرچه هنوز آمریکا خواستار بازگشت سریع به برجام به عنوان راهی برای دستیابی به یک توافق «طولانی‌تر و قوی‌تر» است، اما گزینه‌های دیگری از جمله گام موقت کاهش تحریم‌ها را در ازای متوقف شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران بررسی می‌کند.

انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا که شش دور از مذاکرات وین را مدیریت کرد، در سفری جنجالی به تهران، در مراسم تحلیف رئیسی شرکت کرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه درباره دیدار مورا با حسین امیرعبداللهیان در تهران گفت امیرعبداللهیان نظرات رئیسی درباره مذاکرات وین را به او «منتقل کرد».

تاکید مکرون بر آزادی کشتی‌رانی در منطقه

دفتر ریاست جمهوری فرانسه همچنین اضافه کرد در این تماس تلفنی، وضعیت خاورمیانه مورد بررسی قرار گرفت و مکرون بار دیگر بر حفظ امنیت دریایی و آزادی کشتی‌رانی تاکید کرد.

این در حالی که است که فرانسه هم در چارچوب کشورهای گروه هفت و هم در چارچوب اتحادیه اروپا، ایران را مسئول حمله به کشتی مرسر استریت تحت مدیریت یک شرکت اسرائیلی در نزدیکی سواحل عمان دانسته است.

رییس جمهوری فرانسه در تماس خود با رئیسی، بر اهمیت آغاز یک گفت‌وگو برای حفظ ثبات و امنیت منطقه تاکید کرد.

مکرون پیشتر خواستار در نظر گرفته شدن مواضع اسرائیل و عربستان سعودی در مذاکرات قدرت‌های جهانی با جمهوری اسلامی شده بود، اما ایران چنین موضعی را رد کرده بود.

در حالی که جمهوری اسلامی از گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان حمایت می‌کند، مکرون با رئیسی درباره وضعیت بحرانی لبنان نیز گفت‌وگو کرد.

فرانسه، آمریکا و عربستان سعودی به همراه چند کمک‌کننده دیگر به تازگی در سومین دور از کنفرانس حمایت از مردم لبنان، کمک مالی قابل توجهی را برای رفع نیازهای فوری مردم لبنان جمع‌آوری کردند.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More