شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

جمعی از کاربران در کارزاری توییتری به اقدامات شهرداری و دستگاه‌های امنیتی برای تخریب خاوران اعتراض کردند

جمعی از کاربران شامگاه دوشنبه سیزدهم اردیبهشت ماه با راه‌اندازی کارزاری توییتری نسبت به اقدامات جدید جمهوری اسلامی برای تخریب خاوران، محل گورهای زندانیان سیاسی کشته شده در اعدام‌های سال۶۷، اعتراض کردند.

کاربران توییتر در جریان این کارزار با هشتگ #خاوران_حافظه_تاریخی نسبت فشارها و اقدامات جدید دستگاه‌های امنیتی و شهرداری تهران در ساختن قبرهای جدید در خاوران اعتراض کردند.

این کارزار پس از آن برگزار شد که تعدادی قبر جدید در خاوران ساخته و خانواده‌های چند تن از شهروندان بهایی فوت شده برای دفن بستگان خود در خاوران تحت فشار قرار گرفتند.

منصوره بهکیش، که چند تن از اعضای خانواده‌اش در جریان کشتار۶۷ زندانیان سیاسی اعدام شدند، در کارزار توییتری خاوران حافظه تاریخی، نوشت: «خاوران، تاریخ ۴۰ سال مقاومت و پایداری مادران و خانواده‌های خاوران، به دنبال گم شده خود گشتن، سوگواری کردن، خاک بر سر ریختن، فریاد زدن، ناله کردن، در خاک چنگ زدن، درد کشیدن، کاویدن گورهای فردی و جمعی، از هوش رفتن، مراسم گرفتن و به یاد آوردن است.»

جمهوری اسلامی طی سال‌های گذشته اقدامات مختلفی را برای تخریب قبرهای اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷ انجام داده است. پیشتر سال ۱۳۹۷ سازمان عفو بین‌الملل و عدالت برای ایران اعلام کردند که طبق تحقیقات میدانی، تصاویر ماهواره‌ای و فیلم‌های دریافتی، در هفت شهر اهواز، مشهد، تبریز، رشت، قروه، سنندج و گورستان خاوران در جنوب شرق تهران، تلا‌ش هایی از سوی نهادهای حکومتی برای تخریب گورهای دسته جمعی صورت می‌گیرد.

اجبار بهاییان به دفن بستگان‌شان در محل گورهای دسته‌جمعی اعدام‌شدگان سال۶۷ جدیدترین اقدامی است که اکنون با کارزار اعتراض کاربران در توییتر و همچنین اعتراض خانواده کشته‌شدگان سال۶۷ و فعالان حقوق‌بشر مواجه شده است.

سوم اردیبهشت ماه نیز خانواده اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷ در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال از ایجاد قبرهای جدید در خاوران با هدف از بین بردن بقایای محل دفن زندانیان سیاسی اعدام‌شده خبر دادند.

وب‌سایت بیداران نیز نوشت که «این گورهای جدید مربوط به مردگان بهائی است در حالی که آنها در همسایگی خاوران گورستان خود را دارند». همچنین وب‌سایت مادران پارک لاله ایران نیز با اشاره به مشاهدات خانواده یکی از اعدام‌شدگان نوشت: «در قطعه بالایی خاوران در گورهای جمعی، در کنار قطعه بهائی‌ها تعدادی گور کنده و به نظر می‌رسید که دو بهائی را در آنجا دفن کرده‌اند.»

در همین حال دیان علائی، نماینده جامعه بین‌المللی بهائی در دفتر ژنو سازمان ملل، اقدام جمهوری اسلامی در مجبور کردن بهائیان برای دفن درگذشتگان خود در محل دفن دست‌جمعی زندانیان سیاسی اعدام شده در سال ۱۳۶۷ را «فراتر از یک اقدام غیرانسانی» خواند.

سیمین فهندژ، سخنگوی جامعه جهانی بهائی در دفتر سازمان ملل در ژنو، در توییتی نوشت بهائیان تهران از دفن مردگان خود در گورستان خاوران که حداقل برای ۵۰ سال آینده جا دارد منع شده‌اند و مقام‌های بهشت ‌زهرا می‌خواهند آنها را مجبور کنند عزیزانشان را در محل گورهای دسته‌جمعی خاوران دفن کنند.

۷۹ تن از بستگان زندانیان سیاسی که در دهه ۱۳۶۰ اعدام شدند، هفته گذشته در نامه‌ای به پیروز حناچی، شهردار تهران،  ضمن اعتراض به «تعرض و تغییرات» در خاوران، محل دفن این اعدام‌شدگان، خواستار توقف الزام خاکسپاری متوفیان بهائی در خاوران شدند.

در این نامه خطاب به پیروز حناچی آمده  که ما مصرانه از شما می‌خواهیم از اِعمالِ اجبار بر هموطنان بهایی برای خاکسپاری عزیزان متوفی‌شان در قطعه گورستان جمعی خودداری کنید و نمک بر زخم کهنه ما نپاشید.

امضاکنندگان نامه که همگی ساکن ایران هستند با تاکید بر اینکه «این حقوق شهروندی و انسانی ما خانواده‌هاست که از محل دقیق خاکسپاری عزیزانمان با خبر باشیم» خطاب به شهردار تهران نوشتند: «اکنون پس از حدود چهل سال محرومیت از این حق، ما خواهان عدم تعرض و تغییرات در این گورستان هستیم.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More