شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

جهانگیری: سهم درآمدهای نفتی در بودجه ۹۸ حدود ۲۵ درصد است

 

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران گفت:«آمریکا به دنبال این است که نفت ایران فروخته نشود. ما هم بودجه ۱۳۹۸ را به گونه‌ای تنظیم کردیم که سهم درآمدهای نفتی خیلی بیشتر از ۲۵  درصد نباشد.»

جهانگیری روز ۲۲ مهرماه و قبل از آغاز دور جدید تحریم‌های آمریکا گفته بود که قیمت نفت :«به بشکه ای بالای ۸۰ دلار رسیده است یعنی اگر نصف نفت گذشته را صادر کنیم، به همان میزان درآمد خواهیم داشت.»

با این وجود به قیمت نفت در هفته‌های اخیر روندی نزولی داشته و قیمت هر بشکه نفت خام برنت نفت در روزهای اخیر حتی به ۵۸ دلار هم رسیده است.

جهانگیری ر سخنان روز سه‌شنبه ۱۳ آذرماه خود با اشاره به فشارهای واشنگتن بر جمهوری اسلامی، گفت «چالش اصلی ایران مقابله با تحریم‌های آمریکا است.»

او گفت «فشار دشمن به سمت اقتصاد متمرکز شده است تا با زمین گیر کردن اقتصاد کشور، به سایر بخش‌ها هم آسیب برساند.»

معاون اول رییس‌جمهوری ایران در تشریح سیاست‌های تهران برای مقابله با تحریم‌ها تاکید کرده که « ما اصرار داشتیم بودجه ۹۸ را به موقع تدوین کنیم و تصویب کرده و اعلام کنیم، بودجه  کشور را در شرایط تحریم نیز با درآمدهای مطمئن تنظیم کرده‌ایم.»

ایالات متحده آمریکا از روز ۱۴ آبان ماه تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران اعمال کرده که بر سه بخش نفت، کشتیرانی و بانکداری متمرکز است.

آمریکایی‌ها می‌گویند با تحریم‌های تازه قصد دارند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند.

معصومه آقاپور علیشاهی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس روز یکشنبه ۱۱ آ‌ذر ماه گفته بود که «دلار در بودجه سال ۹۸، ۵ هزار و ۲۰۰ تومان می شود و روزانه یک میلیون و ۲۰۰ بشکه نفت به فروش می‌رسانیم.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More