شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دادستان کرج: آتش‌سوزی‌های اخیر به قصد مقابله با نظام باشد مصداق محاربه و حکمش اعدام است

در حالی که حسن مددی، دادستان کرج، با تاکید بر  «عمدی بودن» آتش‌سوزی‌های این استان، از احتمال صدور حکم اعدام به اتهام «محاربه» برای متهمان به ایجاد آتش‌سوزی در این استان سخن گفته است، یک سایت نزدیک به دستگاه‌های امنیتی از  بازداشت ۶۰ نفر به عنوان مظنون آتش‌سوزی‌ها خبر داد و آتش‌سوزی‌های اخیر را «مظنون به خرابکاری» توصیف کرد.

همزمان عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، در واکنش به وقوع آتش‌سوزی‌های مکرر در جنگل‌ها و مناطق حفاظت شده با تاکید براینکه «آتش‌سوزی جنگل‌ها عادی است و مردم را نباید نگران کنیم»، گفت که  «آتش‌سوزی بخشی از طبیعت است و ما نباید خیلی در این‌باره دلهره داشته باشیم چون کل آتش‌سوزی‌های ما در ۱۳۰ میلیون هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی سالانه ۱۶ هزار هکتار است.»

حسن مددی، دادستان کرج، روز دوشنبه ۲۶ خرداد ماه، گفت: «اخبار واصله از برخی مراجع بیانگر عمدی بودن برخی از آتش‌سوزی‌های در استان البرز است. در صورتی‌که این اقدام به قصد مقابله با نظام باشد می‌تواند مصداق محاربه شناخته شود که مجازات اعدام را برای مجرمان در پی خواهد داشت.»

مددی در خصوص آتش‌سوزی‌ها در برخی مناطق استان البرز گفت که در این‌باره «اخبار واصله از برخی مراجع بیانگر عمدی بودن برخی از حریق‌هاست و افرادی اقدام به آتش زدن مزارع، مراتع، درختان و باغ‌های می‌کنند.»

دادستان کرج در ادامه گفت که مطابق ماده ۶۷۵ قانون مجازات اسلامی، مجازات حریق عمدی توسط اشخاص بین دو تا پنج سال حبس تعزیری است، همچنین با توجه به تبصره یک این ماده در صورتی که این اقدام به قصد «مقابله با نظام» باشد می‌تواند مصداق «محاربه» شناخته شود که در این صورت مجازات اعدام را برای مجرمان در پی خواهد داشت.

مددی تاکید کرد که دادستانی کرج، تعرض به حقوق عمومی را تحمل نخواهد کرد و به همه مراجع انتظامی و اطلاعاتی استان البرز دستور داده است تا نسبت به شناسایی و بازداشت عوامل دخیل در آتش‌سوزی‌ها اقدام کنند و گفت که نتیجه این اقدامات در آینده اعلام خواهد شد.

دادستان کرج همچنین به عاملان ایجاد آتش سوزی‌ها هشدار داد و گفت که با توجه به اینکه این جرم جنبه عمومی دارد موضوع گذشت شاکی یا اشخاص موضوعیت ندارد و اشد مجازات در انتظارات مرتکبان خواهد بود.

همزمان با اظهارات دادستان کرج، سایت مشرق‌، نزدیک به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، نیز از بازداشت ۶۰ نفر به عنوان مظنون به ایجاد آتش‌سوزی‌ها خبر داد و با عنوان «رد پای فتنه‌گران در آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع»، عنوان کرد «برخلاف نظر فرمانده نیروی انتظامی پایتخت» که این آتش‌سوزی‌ها را «غیرعمدی» دانسته، «از نگاه تحلیل امنیتی، این سطح از گستره فراگیری در استان‌های مختلف و تواتر رخدادهای آتش‌سوزی، به شدت مظنون به خرابکاری است.»

تاکید دادستان کرج بر صدور حکم اعدام برای متهمان آتش‌سوزی‌های عمدی درحالی است که پیشتر رضا افلاطونی، معاون حقوقی سازمان جنگل‌ها و مراتع، گفته بود که طبق مکاتبات انجام شده با دادستان کل کشور، مقرر شد افرادی که به صورت عمدی جنگل‌ها و مراتع را به آتش می‌کشند به حداقل ۱۰ سال حبس محکوم شوند.

در تهران که طی دو هفته گذشته چند آتش‌سوزی بزرگ از جمله در پالایشگاه نفت تهران، پارک ولایت، پارک کوهسار، محوطه زندان اوین، پارک چیتگر  رخ داده است، جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی پایتخت تاکید کرده که «عمدی بودن آتش سوزی‌هایی که عمدتا هم در فضای عمومی شهر بوده است برای ما ثابت نشده است.»

ملکی همزمان گفت که «در خود آتش سوزی عمدی هم دو نوع آتش عمدی داریم؛ یک مورد همان چیزی است که در ذهن مردم همواره همراه با انگیزه خرابکاری است و نوع دوم که عمدی است اما به قصد خرابکاری نیست و برای نمونه از سالیان قبل کشاورزان در پوشال‌های باقی مانده روی زمین اقدام به ایجاد حریق می‌کرده‌اند تا پول حمل و نقل پوشال‌ها را ندهند.»

در استان البرز اما به گفته نورمحمد فردی، معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی استانداری البرز از ابتدای سال‌جاری تاکنون در جریان ۱۶ فقره آتش‌سوزی در مجموع۴۰ هکتار از مراتع استان البرز سوخته است.

با این حال نورمحمد فردی گفت که ۹۵ درصد آتش سوزی‌ها در عرصه‌های منابع طبیعی استان البرز عامل انسانی دارد و افزود که نصب تابلوهای هشدار دهنده در عرصه‌های بحرانی، تفرجگاهی در پیشگیری از حریق عرصه‌های منابع طبیعی تاثیرگذار است.

تازه‌ترین مورد آتش‌سوزی در استان البرز نیز، آتش سوزی شامگاه دوشنبه در یک بارانداز کارتن در ماهدشت کرج است که به گفته رییس سازمان آتش‌نشانی این شهر سبب سرایت آتش به یک‌سوله کارگاه لامپ شد اما آتش‌نشانان دو ایستگاه آن را مهار و از سرایت آتش به داخل سوله جلوگیری کردند.

با آنکه گستردگی آتش‌سوزی‌های اعلام شده در استان البرز به نسبت تعدادی دیگر از استان‌ها از جمله تهران کمتر بوده است اما معاون سیاسی‌امنیتی استانداری البرز نیز در بخشی از سخنان روز دوشنبه خود در دومین نشست «کمیته اطفای حریق منابع طبیعی استان البرز» چون دادستان کرج بر «شناسایی و دستگیری عواملی که عمدی اقدام به آتش‌سوزی می‌کنند»، تاکید کرد و گفت: تهیه نقشه ریسک وقوع حریق بر اساس شناسایی نقاط بحرانی و آسیب پذیر ضرورت دارد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More