شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دادگاه انقلاب پرونده جدیدی علیه نازنین زاغری تشکیل داد؛ بریتانیا اقدام ایران را غیرقابل قبول خواند

صدا و سیمای جمهوری اسلامی به نقل از «یک منبع آگاه» گزارش داد که دادگاه انقلاب پرونده جدیدی علیه نازنین زاغری،‌ شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در اوین،‌ تشکیل داده و به او ابلاغ کرده است.

وزارت خارجه بریتانیا در پی تشکیل پرونده جدیدی برای نازنین زاغری رتکلیف، این اقدام جمهوری اسلامی ایران را «غیرقابل قبول و غیرقابل دفاع» خواند و تاکید کرد که نازنین زاغری نباید به زندان بازگردانده شود.

این پرونده در حالی تشکیل می‌شود که به تازگی لندن بدهی به تهران در زمینه قرارداد خرید تانک‌های چیفتن را که مدت‌ها بر پرونده زاغری سایه انداخته است، پذیرفت.

صدا و سیما روز سه‌شنبه ۱۸ شهریورماه گزارش داد که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب پس از احضار زاغری و وکیل تعیینی‌اش، کیفرخواست پرونده جدیدی را به آنها ابلاغ کرده است.

در این گزارش اشاره‌ای به موارد اتهامی جدید نشده و صرفا گفته شده که نازنین زاغری «در حال مطالعه پرونده جدید» است.

روز جمعه روزنامه گاردین گزارش داد بن والس، وزیر دفاع بریتانیا، در نامه‌ای به وکلای زاغری برای اولین‌بار پذیرفته بریتانیا در قبال قرارداد فروش تانک به ایران در زمان محمدرضا شاه پهلوی، به دولت ایران بدهکار است.

بدهی لندن به تهران در ارتباط با این قرارداد که در چند سال اخیر و با زندانی شدن زاغری بیشتر محل مناقشه بوده، حدود ۴۰۰ میلیون پوند است. 

سال گذشته یک قاضی دادگاه عالی بریتانیا درخواست تهران مبنی بر پرداخت ۲۰ میلیون پوند سود مربوط به لغو قرارداد تانک‌ها را مورد مخالفت قرار داده بود.

اکنون والس به وکلای زاغری اطمینان داده کشورش از «تمامی راه‌های موجود» برای پرداخت این بدهی استفاده خواهد کرد.

مهرماه سال گذشته و پس از بازگشت فرزند این زندانی سیاسی به لندن، ریچارد رتکلیف،‌ شوهرش، از تاثیر منفی اختلاف ایران و بریتانیا بر سر بدهی قرارداد تانک‌های چیفتن بر پرونده زاغری انتقاد کرد. 

او گفت: «هربار که این مساله حل نمی‌شود، برای ما مشکل ایجاد می‌شود.» به گفته رتکلیف،‌ ماموران سپاه پاسداران همچنین به همسرش گفته‌اند «اگر می‌خواهد آزاد شود باید بپذیرد برایشان جاسوسی کند.»

زاغری ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ در فرودگاه بین‌المللی «امام خمینی» تهران زمانی ‌که قصد داشت همراه کودک ۲۲ماهه‌اش به بریتانیا بازگردد، با اتهام «جاسوسی»‌ از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت شد.

او از سوی دادگاه با اتهام «جاسوسی» و حکم پنج سال زندان مواجه شد. نازنین زاغری تمامی اتهام‌ها را رد کرده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More