شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

درخواست فعالان سیاسی برای حمایت بین‌المللی از ۱۴ نویسنده نامه استعفای خامنه‌ای

هفده فعال سیاسی ساکن ایران و خارج از این کشور در نامه سرگشاده‌ای به روسای پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل و آلمان از آن‌ها درخواست کردند از ۱۴ فعال سیاسی و مدنی امضا‌کننده نامه برای استعفای رهبر جمهوری اسلامی حمایت کنند. 

برخی از این ۱۴ فعال سیاسی و مدنی که اخیرا با امضای یک نامه و انتشار ویدیو، خواستار استعفای علی خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی در ایران شدند، در حال حاضر بازداشت شده‌اند.

این ۱۷ نفر در این نامه خود را نیروهای سکولار-دموکراتیک خوانده و کارزار شان را با عنوان «هم‌پیمانی برای همبستگی ملی» معرفی کردند. 

آن‌ها در ادامه از سران کشورهای ۱+۵ خواستند موضوع کارزارشان را در دستور کار هفتادوچهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در ماه آتی قرار دهد.

این فعالان که به جز سه نفر بقیه در خارج از ایران به سر می‌برند در نامه خود خطاب به روسای دولت‌های آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، چین و روسیه نوشتند: «ما امضاکنندگان این نامه محترما توجه شما را به فراخوان چهارده کنشگر سیاسی و مدنی داخل ایران که شجاعانه خواستار برپایی کارزاری ملی با هدف برقراری یک نظام سکولار-دموکراتیک در ایران شده‌اند، جلب می‌نماییم.»اعضای این ائتلاف در نامه خود تاکید کردند محوریت کارزار این ۱۴ کنشگر برگزاری یک همه‌پرسی دموکراتیک با هدف تدوین یک «قانون اساسی نوین مبتنی بر حق حاکمیت ملی، ارزش‌های دموکراتیک، حقوق بشر و حاکمیت قانون» است.

این فعالان اضافه کردند این کارزار «ادامه راه و تلاش بیش از یک سده ملت ایران برای دست‎یازی به آزادی و دموکراسی است» و می‌خواهد «حکومت دینی-اسلامی با یک نظام سکولار-دموکراتیک و ملتزم به اعلامیه جهانی حقوق بشر» جایگزین شود.

به نوشته این فعالان، هدف آن‌ها «گذر از حکومت دینی به یک نظام آزاد و دموکراتیک از راه‌های بی‌خشونت» است.

آنها بر این نکته تاکید کردند که «اکثریت مردم ایران در داخل و خارج کشور» به این جمع‌بندی رسیده‌اند که جمهوری اسلامی اصلاح‌ناپذیر است و این نکته را می‌توان در «ناکام ماندن جنبش اصلاحات در حدود سه دهه اخیر» و همچنین «سرکوب اعتراضات دموکراتیک» از جمله اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ که تحت عنوان «جنبش سبز» شناخته می‌شود، دید.

به گفته این فعالان، پذیرش رسمی درخواست آن‌ها می‌تواند «راهگشای آرزوی دیرینه ملت ایران برای دست‌یازی به آزادی و دموکراسی و همچنین گامی در جهت امنیت بیشتر در جهان باشد».

آن‌ها در این نامه سرگشاده افزودند«نیروهای سکولار-دموکرات ایران همگام با پشتیبانی ایرانیان» خارج از کشور بر آن شده‌اند برای تشکیل یک «هم‌پیمانی برای همبستگی ملی» با هم همراه و همگام شوند.

شهلا انتصاری، کمال جعفری‌یزدی، گیتی پورفاضل، مسیح علی‌نژاد، عبدالستار دوشوکی، پرویز دستمالچی، حسن اعتمادی، نیلوفر غلامی،  نازیلا گلستان، حسین خلیفه، فریدون خاوند، زرین محی‌الدین، مسعود نقره‌کار، رضا پیرزاده، بهروز ستوده، کاوه شهروز و الهام یعقوبیان این نامه را امضا کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More