شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

درخواست فعالان محیط زیست برای تعطیلی باغ‌وحش‌های ایران همزمان با بیماری هیرمان

 

در حالی که هنوز وضعیت جسمی هیرمان، شیر نر بیمار باغ‌وحش ارم تهران در هاله‌ای از ابهام است، تعدادی از کارشناسان و فعالان محیط زیست و حقوق حیوانات در اعتراض به افزایش تلفات حیوانات در باغ‌وحش‌های ایران، خواستار تعطیلی این باغ‌وحش‌ها شدند.

طی روزهای اخیر انتشار خبر بیماری نامشخص هیرمان، بازتاب وسیعی در شبکه‌های اجتماعی داشت و همچنین موجب افزایش نگرانی‌ها از وضعیت نگهداری حیوانات در باغ‌وحش‌های ایران شد.

هیرمان، شیر نری است که سال گذشته از باغ وحش بریستول در بریتانیا به باغ وحش ارم تهران منتقل شد. اما اکنون به نوشته پایگاه خبری رویداد۲۴، وضعیت جسمی او به گونه‌ای است که «نه توان غذا خوردن دارد و نه حتی راه رفتن و آبریزش بینی و چشم او هم شدید شده بود و البته خون‌آلود».

 

تاخیر و ابهام در روند درمان هیرمان

سمیه رفیعی، رییس فراکسیون محیط زیست مجلس، روز پنجشنبه در جریان بازدید از باغ‌وحش ارم به خبرنگاران گفت مسئولان این باغ‌وحش در روز هفتم بهمن از بیماری هیرمان مطلع شدند. 

این در حالی است که کارشناسان از تاخیر در اطلاع از بیماری این حیوان به دلیل نبود دامپزشک در باغ‌وحش ارم انتقاد کرده‌اند.

با این حال، با گذشت ده روز از این تاریخ، هنوز مدیریت باغ‌وحش ارم نوع بیماری هیرمان را اعلام نکرده و درباره نتایج آزمایش‌ها و سونوگرافی این شیر اطلاع‌رسانی صورت نگرفته است.

فقط ایسنا روز یکشنبه نوشت که درمان این شیر با آنتی‌بیوتیک آغاز شده است. 

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس نیز بدون ارائه جزییاتی، اعلام کرده که هریمان «در یکی از تخصصی‌ترین کلینیک‌ها به درمان‌های انجام شده پاسخ مثبت داده و به اذعان دامپزشک مجموعه انتظار می‌رود تا اوایل هفته آینده بهبودی کامل حاصل شود.»

 

رفیعی همچنین گفت اخبار درباره هیرمان صحیح منتقل نشده و «فضاسازی رسانه‌ای» ایجاد شده است. 

اما با وجود این ابراز اطمینان، کارشناسان و فعالان محیط زیست نسبت به روند درمان هیرمان در ایران تردید جدی دارند.

اسماعیل کهرم، فعال محیط زیست، در گفت‌وگو با پایگاه خبری مدارا، مسئولان مربوطه را به «دروغ‌گویی» و پنهانکاری در این زمینه و دیگر پرونده‌های مشابه متهم کرد.

او گفت که در مورد تلف شدن هزاران پرنده در میانکاله نیز «گفتند ما نمونه را به آلمان فرستادیم و به زودی جواب می‌آید اما یکسال از آن موضوع گذشته و جوابی نیامده است».

 

افزایش تلفات حیوانات در باغ‌وحش‌ها

تعداد حیوانات مختلفی که در باغ‌وحش‌های ایران به ویژه باغ‌وحش ارم در ماه‌های اخیر تلف شده‌اند، افزایش یافته است.

در آذرماه، مقام‌های باغ وحش ارم اعلام کرده‌اند ببر ماده این باغ‌وحش بر اثر حمله ببر نر جان باخته است.

 

 

حدود یک ماه قبل از آن، گزارش‌هایی درباره مرگ «شمسی» یک شامپانزه باغ وحش ارم و همچنین ابتلای شامپانزه‌های باغ وحش ارم به افسردگی، پرخاشگری و برخی اختلالات روانی منتشر شد.

یک سال پیش نیز، یک زرافه در باغ وحش صفادشت تهران و همچنین یک دلفین در دلفیناریوم تهران جان باخت.

همچنین گزارش‌هایی از وضعیت نامناسب نگهداری حیوانات در باغ وحش مشهد، ارومیه، اصفهان و باغ‌وحش هویزه در خوزستان منتشر شده است.

محمد درویش، عضو هیات علمی موسسات تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور و کارشناس محیط زیست، به پایگاه خبری رویداد۲۴ گفت: «هیچ یک از باغ‌وحش‌های ما شرایط خوبی ندارند و این موضوع باعث شده فعالان حقوق حیوانات ما خواستار تعطیلی تمام باغ‌وحش‌ها در کشور باشند.»

اسماعیل کهرم نیز با تاکید بر این که «اصلا باغ وحش‌های ایران، استاندارد ایران را هم ندارد»، خواستار تعطیلی این باغ‌وحش‌ها شده است.

 

ناتوانی سازمان حفاظت محیط زیست

دلیل اصلی درخواست‌ها برای بسته شدن باغ‌وحش‌های ایرانی، ناتوانایی سازمان حفاظت محیط زیست برای نظارت بر باغ‌وحش‌های ایران است.

سپهر سلیمی، فعال حقوق حیوانات، به رویداد۲۴ گفت این سازمان به حدود ۸۰ باغ‌وحش مجوز فعالیت داده، در صورتی که «نیرو و بودجه» کافی برای رسیدگی و نظارت بر این باغ‌وحش‌ها ندارد.

او گفت: «جالب آن است که دلفین و زرافه مردند و بعد از مرگشان سازمان محیط زیست باخبر شد.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More