شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دستور قوه‌قضاییه به سازمان محیط زیست درباره فعالان بازداشتی

 

عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست، خبر داد  قوه‌قضاییه به مسئولان این سازمان دستور داده است که پیگیری وضعیت فعالان محیط زیستی بازداشت شده را رها کنند.

کلانتری روز دوشنبه ۲۲ مرداد و در جریان بازدید از خبرگزاری ایرنا، وابسته به دولت، بار دیگر اعلام کرد که براساس نظر وزارت اطلاعات این افراد جاسوس نیستند و مدرکی درباره جاسوسی آن‌ها وجود ندارد.

نیلوفر بیانی، هومن جوکار، میرحسین خالقی، سام رجبی، مراد طاهباز، طاهر قدیریان، سپیده کاشانی و عبدالرضا کوهپایه فعالانی هستد که از بهمن ماه سال ۹۶ از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند.

کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و فعال محیط زیست، نیز از جمله بازداشت‌شدگان بود، اما ۲۱ بهمن ماه سال گذشته اعلام شد که او در زندان دست به «خودکشی» زده است.

به گفته رییس سازمان محیط زیست، قوه‌قضاییه تکلیف پرونده افراد بازداشت‌شده را مشخص نکرده و در کنار آن به این سازمان اعلام کرده است که وضعیت پرونده افراد بازداشتی «به شما ربطی ندارد و آن را پیگیری نکنید».

کلانتری پیش از این هم گفته بود که هیاتی با حضور وزیر دادگستری، وزیر کشور، وزیر اطلاعات و معاون امور حقوقی رئیس جمهور از سوی حسن روحانی برای بررسی پرونده این افراد تعیین شده و در نهایت «به این نتیجه رسید که فعالان بازداشت شده باید آزاد شوند چون هیچ سندی برای اثبات تهمت‌هایی که به این افراد زده شده، وجود ندارد».

همان زمان عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، اما گفت اعضای این هیات و آقای کلانتری به پرونده متهمان دسترسی نداشته بنابراین نه این هیات نه رئیس سازمان محیط زیست «حق اظهارنظر و مداخله» در این پرونده را ندارند.

رییس سازمان محیط زیست همچنین خبر داده است که سازمان‌های غیردولتی محیط زیستی در حال حاضر دچار بلاتکلیفی هستند و فعالیت‌های‌شان «راکد» شده، چرا که نمی‌دانند «تا کجا فعالیت کنند که به آنها انگ جاسوسی زده نشود».

 

 

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More