شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دفاع روحانی از اعدام روح‌الله زم: بعید می‌دانم موجب لطمه به روابطمان با اروپا شود

 

پس از آنکه اروپا نشست اقتصادی خود با تهران را در واکنش به اعدام روح‌الله زم،‌ موسس و مدیرکانال تلگرام «آمدنیوز» لغو کرد، حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران، ضمن دفاع از قوه قضاییه در این پرونده گفت اعدام او بدون حکم دادگاه صورت نگرفته و «بعید» است به روابط تهران با اروپا لطمه‌ای وارد کند.

روحانی روز دوشنبه ۲۴ آذرماه طی یک نشست رسانه‌ای در پاسخ به سوالی درباره واکنش کشورهای اروپایی به اعدام روح‌الله زم و لغو میزگرد اقتصادی ایران و اروپا گفت:‌ «به هر حال، جمهوری اسلامی ایران یک قوه قضاییه‌ای دارد که مستقل است و دادگاهش حکم صادر می‌کند، این که حالا حکمی مورد خوشنودی یا ناراحتی گروهی باشد، برای ما مناط [ملاک] نیست.»

او افزود: «شاید این که آقای زم اعدام شده چیز خوبی برای تاریخ زندگی او نباشد.»

روحانی ضمن اشاره به قانونی بودن این اعدام اشاره کرد: «در این کشور طبق مقررات ما حکم اعدام داریم که در قانون ما هست و فرد اعدام می‌شود، چرا برای یک فرد این همه حساسیت به خرج می‌دهند.»

رییس‌جمهور همچنین واکنش کشورهای اروپایی به این اعدام را «مداخله‌جویانه» عنوان کرد.

پیش از این، در ادامه واکنش‌های بین‌المللی به اعدام روح‌الله زم، ساعاتی پس از آنکه پاریس آن را «وحشیانه و غیرقابل قبول»‌ خواند و اعلام کرد سفرای فرانسه، آلمان، اتریش و ایتالیا در میزگرد روابط اقتصادی اروپا با ایران شرکت نمی‌کنند، این میزگرد لغو شد. 

همزمان جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، این اعدام را نقض هولناک حقوق بشر خواند و آن را محکوم کرد.

روح‌الله زم بامداد روز شنبه بدون هیچ‌گونه اعلام عمومی قبلی اعدام شد. او که در فرانسه اقامت داشت، چهارده ماه قبل پس از سفر به عراق «ربوده شد» و پس از آن سپاه پاسداران در ۲۲مهر ۹۸ طی بیانیه‌ای از انتقال او به ایران خبر داد. 

زم در جریان دادگاه از داشتن وکیل انتخابی محروم بود و از سوی ابوالقاسم صلواتی، رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب که به دلیل نقض حقوق بشر در فهرست‌ تحریم‌های آمریکا قرار گرفته، به اعدام محکوم شده بود.

با این حال روحانی می‌گوید: «این فردی که اعدام شد، بدون حکم دادگاه نبوده، دادگاهی رسیدگی و حکم صادر کرده است.»

 

بعید است به روابطمان لطمه وارد کند

 

رییس‌جمهور ایران در ادامه اظهاراتش اشاره کرد لطمه و خلل در روابط ایران و اتحادیه اروپا و همچنین به خطر افتادن برجام بر اثر اعدام روح‌الله زم را «بعید» می‌داند.

این در حالی است که روحانی پیشتر در سخنرانی‌های مربوط به اعتراضات سال ۱۳۹۶ که کانال تلگرام «آمد‌نیوز» در اطلاع‌رسانی آن نقش داشت، گفته بود این اعتراضات «برداشت و تصور ناروا» از جمهوری اسلامی ایجاد کرد و موجب خروج آمریکا از برجام شد.

او طی سه سال اخیر نیز چندین بار این اعتراضات را «اغتشاش» خواند و گفت:‌«۹۶ جزئی از روزهای تلخ تاریخ ماست که من هیچ وقت از یادم نمی‌رود، این ۹۶ بود که ترامپ را پررو کرد و به آمریکا قدرت داد در برابر ایران بایستد.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More