شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رد کلیات بودجه؛ واعظی: مصوبه کمیسیون تلفیق منجر به هجوم به فروشگاه‌ها می‌شد

محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهور ایران از رد کلیات لایحه بودجه توسط مجلس تشکر کرد و گفت که مصوبه کمیسیون تلفیق «رانت ایجاد می‌کرد.»

همچنین در ادامه درگیری‌ها درباره بودجه، یک عضو هیات رییسه مجلس خواستار ارائه بودجه «سه دوازدهم» شد اما مقامات دولت اعلام کردند لایحه بودجه سالانه باید بار دیگر بررسی شود.

رییس دفتر رییس جمهور ایران، گفت کمیسیون تلفیق مجلس «شاکله لایحه بودجه ۱۴۰۰ را به هم زده بود و برخلاف ادعاهایی که داشتند برخی از تصمیماتشان رانت ایجاد می‌کرد.»

به گفته واعظی، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای خرید کالاهای اساسی در مصوبه کمیسیون تلفیق «منجر به هجوم به فروشگاه‌ها و احتکار» می‌ شد.

او همچنین گفت که کمیسیون تلفیق مجلس سقف بودجه را حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان افزایش داده بود.

نمایندگان مجلس در جلسه روز سه‌شنبه کلیات لایحه بودجه دولت را رد کردند. کمیسیون تلفیق مجلس در بودجه پیشنهادی دولت تغییراتی داده و از جمله فروش نفت را از دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه کاهش داده بود.

با این حال مقامات دولت اعلام کرده بودند که این کمیسیون قیمت دلار در بودجه را از ۱۱ هزار تومان به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش داده و با این اقدام درآمد دولت در بودجه را افزایش داده‌ است. این سخنان مقامات دولت اعتراض نمایندگان مجلس را به دنبال داشت.

احمد امیرآبادی، عضو هیات رییسه مجلس، گفت که پس از رد لایحه بودجه در صحن علنی مجلس، دولت باید لایحه « سه دوازدهم بودجه» را به مجلس ارائه کند.

در صورت تصویب لایحه بودجه به صورت «سه دوازدهم»، بودجه به صورت موقت و برای مصرف سه ماه تصویب می‌شود و کلیات بودجه باید بار دیگر در مجلس بررسی شود.

با این حال حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهور، گفت باید لایحه بودجه ارسال شده از سوی دولت بار دیگر در کمیسیون تلفیق مجلس بررسی شود.

حسن روحانی نیز اعلام کرد که مصوبه کمیسیون تلفیق درباره بودجه رد شده است نه لایحه دولت و باید بار دیگر لایحه بودجه در مجلس بررسی شود.

او گفت که تصویب و یا رد لایحه بودجه حق مجلس شورای اسلامی است اما «انتظار برخی مصاحبه‌ها و تخریب ها را نداشتیم.»

روز چهارشنبه اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، گفت که ششم بهمن ماه نامه ای درباره بودجه به رهبر جمهوری اسلامی نوشته و علی خامنه‌ای نیز همان روز خطاب به رییس مجلس نوشته که به موضوعات مطرح شده توسط دولت «توجه شود.»

جهانگیری تاکید کرد که اگر مجلس درباره بودجه با دولت جلسه ای برگزار می کرد، مشکلات حل می شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More