شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روایت احمدی‌نژاد از دخالت قاسم سلیمانی در یک پرونده فساد اقتصادی

 

محمود احمدی‌نژاد، رئيس‌جمهور سابق ایران در نامه‌ای معترضانه که در کانال تلگرامش منتشر شده، قاسم سلیمانی را به دلیل دخالت در پرونده مهدی جهانگیری که متهم به فساد اقتصادی شده بود، سرزنش کرده است.

مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئيس‌جمهور ایران است. او مهرماه سال ۱۳۹۶ به اتهام فساد اقتصادی بازداشت شد ولی پس از مدتی با سپردن وثیقه آزاد شد.

احمدی نژاد گفته است او با توصیه و پادرمیانی قاسم سلیمانی آزاد شده است.

قاسم سلیمانی رابطه دیرینه و خوبی با اسحاق جهانگیری دارد. فروردین امسال، اسحاق جهانگیری در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد و نوشت قاسم سلیمانی در روز عید به منزل آنها رفته است. او قاسم سلیمانی را «قهرمان ملی» توصیف کرده بود.

اسحاق جهانگیری، سال گذشته بازداشت برادرش که توسط اطلاعات سپاه استان کرمان صورت گرفته بود را تلویحا تسویه حساب سیاسی توصیف کرده بود.

به گفته مقام‌های قضایی، پرونده مهدی جهانگیری در حال پیگیری است. مهدی جهانگیری در حال حاضر به عنوان رئيس گروه مالی گردشگری که مجموعه‌های مالی مهمی چون بانک گردشگری را تحت کنترل دارد، به فعالیت‌های اقتصادی خود ادامه می‌دهد.

انتشار خبر دخالت قاسم سلیمانی برای آزادی یک متهم به فساد اقتصادی که به دولت حسن روحانی نزدیک بوده است، می‌تواند در میان اصولگرایان حامی قاسم سلیمانی بحث‌برانگیز باشد.

محمود احمدی‌نژاد در نامه‌اش به قاسم سلیمانی به پرونده حمید بقایی اشاره کرده و نوشته پس از طرح «اتهام کذب تحویل مبالغی توسط شما [قاسم سلیمانی] به آقای بقایی»، فرمانده سپاه قدس حاضر به «ادای شهادت» نشده و به «مکاتبات متعدد و درخواست‌های مکرر» بی‌توجهی کرده است.

وی نوشته که در اثر کوتاهی قاسم سلیمانی، حمید بقایی مورد «سنگین‌ترین مجازات‌های ظالمانه» قرار گرفت و «نمی‌دانم دیگر چه اتفاقی باید بیفتد تا بعضی‌ها بیدار شوند.»

اشاره او به شکایت سازمان اطلاعات سپاه از حمید بقایی است. در این پرونده، حمید بقایی متهم بود که بیش از ۴.۵میلیون دلاری که از سپاه برای خرج کردن در امور مربوط به کشورهای آفریقایی گرفته بود، را صرف امور دیگر کرده است.

احمدی‌نژاد ۲۱ و ۲۶ اسفند سال گذشته نیز دو نامه علنی به قاسم سلیمانی نوشت و از خواست درباره این مبالغ توضیح دهد و تهدید کرد که در صورت لزوم مراودات کاری خودش با نیروی قدس سپاه را اعلام خواهد کرد. قاسم سلیمانی تاکنون واکنش علنی به درخواست‌های احمدی‌نژاد نداده است.

حمید بقایی به جرم اختلاس از مبالغ دریافتی از سپاه به ۱۵سال زندان محکوم شده و هم‌اکنون در زندان به سر می‌برد. 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More