شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سخنگوی دولت: موضع اروپا در شورای امنیت برایمان نگران‌کننده است

علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت ایران،‌ ضمن انتقاد از مواضع نمایندگان اروپا در شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره برنامه هسته‌ای و تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی آن را «نگران‌کننده» خواند.

ربیعی سه‌شنبه ۱۷ تیر در نشست خبری هفتگی گفت: «مواضع سه کشور اروپایی در نشست اخیر شورای امنیت در رابطه با موضوع تحریم تسلیحاتی برای ما نگران‌کننده است،‌ امیدواریم لازم به تذکر بیشتر نباشد.»

او ضمن اشاره به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درباره اتمام این تحریم‌ها در ماه میلادی اکتبر افزود: «هر ابتکاری که نقض تعهدات طرف‌های برجام در این قطعنامه  باشد،‌ پیامد یکسانی خواهد داشت.»

سخنگوی دولت همچنین ضمن انتقاد از همراهی کشورهای اروپایی با آمریکا گفت:‌ «انتظار داریم که این سیاست را تداوم ندهند.»

نمایندگان آمریکا و اروپا در نشست اخیر اعضای شورای امنیت درباره فعالیت‌های نظامی و هسته‌ای جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کردند و از تهران خواستند به تعهدات برجام بازگردد.

ربیعی در ادامه اعلام کرد تمدید تحریم‌های تسلیحاتی موجب نگرانی درباره «نابودی کامل برجام» خواهد بود. 

او در قسمتی دیگر از این نشست درباره انفجار سایت هسته‌ای نطنز اصفهان اشاره کرد در صورت جمع‌بندی مبنی بر «دخالت خارجی» در این حادثه به آن پاسخ «متناسب» داده خواهد شد.

ربیعی توضیحی نداد این پاسخ چه خواهد بود.

پیشتر خبرگزاری رویترز از قول سه مقام ایرانی که نخواسته‌اند نامشان علنی شود گزارش کرد این آتش‌سوزی و انفجار در روز ۱۲ تیرماه ناشی از حمله‌ای سایبری بوده است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران نیز احتمال حمله سایبری را رد نکرد و از امکان دخالت «دشمن و عناصر ضدانقلاب» در این انفجار سخن گفت.

سخنگوی دولت ایران در ادامه پاسخ به سوالات خبرنگاران اشاره کرد که کشور در «سخت‌ترین» شرایط اقتصادی،‌سیاسی و اجتماعی قرار گرفته است. 

او همچنین درباره حواشی ایجاد شده در ارتباط با واگذاری امتیازات اقتصادی و نظامی در قرارداد ۲۵ ساله با چین گفت: «اساسا تقسیم‌بندی غرب و شرق در سیاست خارجی ما جایگاهی ندارد و جمهوری اسلامی اساسا در این زمینه خود را محدود نمی‌کند.»

سخنگوی دولت در ارتباط با اختصاص ارز صادراتی از سوی دولت و عدم بازگشت آن به کشور اعلام کرد: «۲۷ میلیارد دلار ارز باید از سال ۱۳۹۷ به کشور برگشت داده می‌شد که این عدد هنوز برگشت داده نشده است.»

او هشدار داد صادر کنندگانی که برای بازگرداندن این ارز اقدام نکرده‌اند کارت بازرگانی‌شان در صورت عدم انجام تعهدات تا پایان تیرماه باطل می‌شود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More