شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

شکایت از قاضی متواری در آلمان؛ پروفسور سمیعی: منصوری در بیمارستان ما بستری نیست

مجید سمیعی،‌جراح مغز و اعصاب و رییس بیمارستان علوم عصبی هانوفر آلمان در پاسخ به ایران اینترنشنال خبرها درباره بستری شدن  قاضی غلامرضا منصوری،‌ متهم پرونده مفاسد اقتصادی قوه قضاییه، در این بیمارستان را تکذیب کرد.

او در پاسخ به نامه ایران اینترنشنال اعلام کرد: «این بیمار هرگز در بیمارستان ما نبوده است» و این خبر «جعلی» است.

 

 

پیشتر، گزارشگران بدون مرز، سازمان حامی آزادی مطبوعات و روزنامه‌نگاران،‌ و دفتر این سازمان در آلمان اعلام کردند از قاضی منصوری،‌ متهم به دادگاه فدرال آلمان شکایت کرده‌اند.

هم‌زمان، شماری از سازمان‌‌ها و فعالان حقوق بشری و همچنین فعالان سیاسی این سازمان نیز خواستار پیگرد قضایی منصوری در آلمان شده‌ است.

گزارشگران بدون مرز روز پنجشنبه ۲۲ خردادماه در توییتر اعلام کرد شکایت خود را از قاضی منصوری برای «سرکوب و زندانی کردن روزنامه‌نگاران در ایران» ‌از  جمله بازداشت گروهی ۲۰ تن از آن‌ها در بهمن و اسفند ۱۳۹۱، تسلیم دادستان فدرال آلمان کرده است.

این سازمان گفته است «دادستان نباید بگذارد او از دست عدالت فرار کند.»

 

 

هم‌زمان ایرج مصداقی،‌ فعال حقوق بشر، که پرونده بازداشت حمید نوری، دادیار سابق دستگاه قضایی در سوئد را در ارتباط با نقش داشتن در اعدام‌های سال ۱۳۶۷ پیگیری می‌کند، طوماری برای درخواست «تعقیب قضایی» منصوری در آلمان نیز منتشر کرده است.

منصوری قاضی متواری متهم به فساد مالی و عضویت در «شبکه ارتشا» است که نامش طی روزهای گذشته در دادگاه اکبر طبری،‌ معاون اجرایی قوه قضاییه در دوره صادق لاریجانی، مطرح شد. او متهم به دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه است. 

پس از آن، شماری از روزنامه‌نگاران در حساب‌‌هایشان در رسانه‌‌های اجتماعی اعلام کردند او کسی بوده که دستور بازداشت جمعی آن‌ها را در زمستان سال ۱۳۹۱ صادر کرده است.

پژمان موسوی از جمله این روزنامه‌نگاران بود که روز دوشنبه در صفحه توییتر نوشت: «ما روزنامه‌نگاران بازداشتی یکشنبه سیاه‬ بهمن ۹۱، داستانمان متفاوت بود. به آدم‌هایی فکر می‌کنم که به حکم مفسدی به‌ نام قاضی غلامرضا‌ منصوری‬ در تمام سال‌های قضاوت و بازپرسی‌اش، زندگی‌شان تباه شد وهیچ‌کس هم خبردار نشد.»

محمدجواد روح، اکبر منتجبی،‌ ریحانه طباطبایی،‌ کیوان مهرگان، پوریا عالمی،‌ میلاد فدایی‌اصل، ساسان آقایی و جواد دلیری و شماری دیگر از روزنامه‌نگاران بازداشتی‌های دستور منصوری در آن زمان بودند. 

 

 

این قاضی جمهوری اسلامی در واکنش به گزارش‌ها و طرح نامش، شامگاه دوشنبه یک پیام ویدیویی ضبط و اعلام کرد به دلیل «بسته بودن مرزها» تاکنون بازنگشته و «فردا»،‌ یعنی سه‌شنبه، برای بازگشت به کشور به سفارت جمهوری اسلامی در آلمان مراجعه خواهد کرد. 

غلامحسین اسماعیلی،‌ سخنگوی قوه قضاییه،‌ نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد از این پیام «استقبال» می‌کند.

با این حال،‌ وب‌سایت اعتماد آنلاین روز چهارشنبه به نقل از یک منبع آگاه در سفارتخانه تهران در آلمان نوشت او تاکنون به این محل مراجعه نکرده است.

در جریان دادگاه طبری،‌ نماینده دادستان درباره متواری شدن منصوری گفت که دستگاه قضایی «گمان می‌کرد» چون گوشی تلفن همراه منصوری در ایران روشن گذاشته شده بود، او در ایران به سر می‌برد.

منصوری قاضی بازنشسته اجراییات شهرستان لواسانات، بازپرسی شعبه ۹ دادسرای کارکنان دولت و قاضی دادسرای رسانه بوده ‌است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More