شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

صالحی: ایران تولید اورانیوم غنی‌شده را ده برابر کرد

علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، روز دوشنبه در مجتمع غنی‌سازی هسته‌ای نطنز اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران پس از اجرای مرحله سوم کاهش تعهدات هسته‌ای خود، تولید اورانیوم غنی‌شده را ده‌برابر کرده است. 

رسانه‌های ایران به نقل از صالحی نوشتند: «تولید اورانیوم ایران که قبل از گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای حدود ۴۵۰ گرم در روز بود الان به بیش از ۵ هزار گرم در روز رسیده است و یعنی ده برابر شده است.»

ایران از اردیبهشت ماه گذشته و دقیقا یک سال پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام و بازگشت تحریم‌ها، به صورت مرحله‌ای، برخی از تعهدات هسته‌ای خود را معلق کرده است.

صالحی با سفر به نطنز یک زنجیره سی‌تایی از سانتریفیوژهای آی‌آر-6 (IR-6) در این تاسیسات راه‌اندازی  کرد و گفت: «ما امروز ۳افتتاحیه به صورت نمادین داریم، زنجیره میانی IR-6 سی‌تایی را آماده می‌کنیم، قبلا هم یک زنجیره بیستتایی IR-6 هم داشتیم که ۲۰ فروردین ما نصب کرده بودیم و پیش از آن هم یک زنجیره ۱۰ تایی IR-6 داشتیم، که مجموع ماشین‌های IR-6 حدود ۶۰ عدد است، که هر کدام ۱۰ سو و به عبارتی ۶۰۰ سو خودشان به تنهایی اضافه کرده‌اند.»

او ضمن تاکید بر اینکه «ما قرار نبود زنجیره ۳۰ تایی ماشین‌های IR6 را الان داشته باشیم» و این زنجیره مربوط به «سه یا چهار سال» بعد بود، گفت: «ما در یک چالش سیاسی قرار گرفتیم و دستور مقامات ارشد کشور این بود که ما این چالش را حتما به نمایش بگذاریم که توان بالقوه جمهوری اسلامی و اراده جمهوری اسلامی آنچنان است که اراده کند به فوریت آنها را عملیاتی خواهد کرد.»

رییس سازمان انرژی اتمی همچنین اعلام کرد واحدهای دو و سه نیروگاه بوشهر هفته آینده بتن‌ریزی می‌شوند.

مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند در صورتی که کشور نتواند از منافع اقتصادی برجام بهره‌مند شود به کاهش تعهدات برجامی خود ادامه خواهد داد. مقام‌های ایران خصوصا به کشورهای اروپایی طرف برجام – فرانسه، بریتانیا و آلمان – گفته‌اند خواهان فروش نفت به‌عنوان اصلی‌ترین منبع درآمدی کشور هستند.

 

افزایش تنوع سانتریفیوژها

صالحی گفت تنوع سانتریفیوژها در ایران به «15 نوع» رسیده در حالی که تا پیش از امضای برجام در سال ۱۳۹۴، ایران صاحب تنها «۵ نوع» از این ماشین‌ها بود. او گفت: «این نشان می‌دهد صنعت هسته‌ای ما در ۴ سال بعد از برجام با قدرت و قوت حرکت می‌کرد.»

صالحی اضافه کرد صنعت هسته‌ای ایران «نیاز به حمایت‌های دولت به خصوص در حوزه مالی» دارد. او گفت عملیات بتن‌ریزی برای ایجاد دو نیروگاه هسته‌ای جدید در بوشهر هفته آینده آغاز خواهد شد.

به گفته او، غنی‌سازی اورانیوم در حال حاضر در سطح 4/2 درصد نگه داشته شده است. او افزود: «حدود ۵۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده در اختیار داریم که همه آن ۴/۲ درصد نیست و الان روزی پنج هزار گرم به آن اضافه می شود.»

صالحی گفت: «ما در برجام یکسری سانتریفیوژها را برداشته بودیم مثل IR4 و IR2M را که گفته بودند با لگد برداشته بودند که با چشم خود مشاهده کردید که دو زنجیره ۱۶۴ تایی این ماشین‌ها مجددا نصب شدند.»

او افزود حدود ۳۲۰ سانتریفیوژها مجددا نصب شده‌اند و «فقط چهار تا پنج عدد از آنها آسیب دید».

گام چهارم کاهش تهعدات برجامی ایران

صالحی درباره احتمال کاهش بیشتر محدودیت‌های برجامی گفت: برای تصمیم‌گیری راجع به گام‌ها، سازمان انرژی اتمی مجموعه ای از پیشنهادات فنی را می دهد. یک هیات نظارت بر برجام است که این هیات از تعدادی از مسئولان کشور هستند و مسائل بین المللی رصد می شود. تناسبی بین گام و تحولات بین‌المللی جمع درباره آن به نتیجه می‌رسد.»

او درباره گام چهارم هم گفت: «تحولات بین‌المللی را هیأت نظارت بر برجام رصد می‌کند. این کاری به شورای عالی امنیت ملی ندارد.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More