شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

صالحی: هیات نظارت بر برجام درباره خروج از آن تصمیم می‌گیرد

 

 

علی‌اکبر صالحی، ریيس سازمان انرژی اتمی ایران، گفت تصمیم‌گیری درباره «ماندن یا نماندن در برجام» بر عهده هیات نظارت بر برجام است.

او روز یکشنبه ۳۰ دی‌ماه در حاشیه همایشی در جمع خبرنگاران گفت:‌ «تصمیم درباره ماندن یا نماندن در برجام توسط هیات نظارت بر برجام گرفته می‌شود؛ آنها مسائل و تحولات را ارزیابی می‌کنند و بر اساس منافع و حاکمیت ملی تصمیم مقتضی را در زمان مناسب می‌گیرند.»

هیات نظارت بر برجام تیرماه سال ۹۴ و با دستور علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، تشکیل شد. اعضای این هیات از سوی شورای عالی امنیت ملی ایران تعیین شده‌اند و علی شمخانی، دبیر آن است.

رصد نحوه اجرای برجام بر عهده دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و وزارت امور خارجه است. این دو، گزارش رصد را به هیات نظارت بر برجام ارائه می‌دهند. تصمیمات این هیات باید به اطلاع و تایید خامنه‌ای برسد.

در ماه‌های اخیر پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران فشارهای داخلی برای نماندن در آن افزایش یافته است ولی هیات نظارت بر برجام تاکنون به این فشارها واکنشی نشان نداده است.

فعالیت این هیات با انتقادهایی مواجه بوده است. مجتبی ذوالنور، نماینده قم، اردیبهشت امسال از کم‌کاری این هیات انتقاد کرده و گفته بود با توجه به خروج از آمریکا از برجام، «دیگر دلیلی برای ملاحظه‌کاری پذیرفته نیست».

سعید جلیلی که عضو هیات نظارت بر برجام است نیز در هفته‌های اخیر انتقادهای علنی و گسترده‌ای از رویکرد وزارت امور خارجه ایران مطرح کرده است.

هفته گذشته،‌ خبرهایی در رسانه‌های اجتماعی درباره خروج ایران از برجام و استعفای محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، منتشر شد، ولی ۲۰‌ دی‌ماه، علیرضا معزی، دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی دولت انتشار این خبرها را حاصل تلاش‌های «جریانی مشکوک» و یک طراحی پیچیده دانست و خروج ایران از برجام را یک شایعه خواند.

کیوان خسروی، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی هم این خبرها را شایعه توصیف کرد.

ظریف با وجود اینکه از خروج از برجام به عنوان یکی از گزینه‌های ایران نام برده، تصریح کرده است که ناموفق بودن برجام برای ایران بسیار خطرناک است.

وزیر امورخارجه ایران مهرماه امسال در نشستی با روزنامه‌نگاران در مقر نمایندگی ایران در سازمان ملل گفته بود اگر تلاش‌های اروپا برای ایجاد سازوکار ویژه مالی (SPV) شکست بخورد، تهران ممکن است از برجام خارج شود.

مدافعان برجام در ایران امیدوارند که با محقق شدن وعده اروپایی‌ها درباره این سازوکار مالی، به طور موقت از فشارهای سیاسی داخلی برای خروج از توافق هسته‌ای کاسته شود.

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More