شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عباس عراقچی: بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‌ها برای ما خوب است ولی التماس نمی‌کنیم

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، با استقبال از سخنان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره «دیپلماسی حداکثری»، گفت که برای ما بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‌ها اتفاق خوبی است اما این طور نیست که برای آن التماس کنیم.

عراقچی روز پنج‌شنبه شانزدهم بهمن ماه در دوازدهمین جشنواره «تجلیل و تکریم از کارآفرینان و مدیران اشتغالزای کشور»، گفت که جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده اجرای برجام، در مصاحبه خود «از جایگزینی دیپلماسی حداکثری به جای فشار حداکثری سخن گفت و دیپلماسی حداکثری قطعا امری است که مورد استقبال ما واقع خواهد شد».

معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، با تاکید براینکه «دیپلماسی حداکثری وقتی موفق خواهد بود که منجر به اعاده کامل برجامی شود که نه چیزی از آن کم شده باشد و نه چیزی به آن اضافه شود»، افزود که «آمریکا باید به برجام بازگردد و تعهداتش را انجام دهد و جمهوری اسلامی نیز آمادگی دارد این کار را انجام دهد».

او همچنین گفت که اگر آمریکایی‌ها مایلند بار دیگر به برجام بازگردند، آنها هستند که باید در ابتدا تحریم‌ها را بردارند و اگر این اتفاق بیفتد جمهوری اسلامی نیز به تعهداتش بازخواهد گشت.

سخنان عراقچی درباره لزوم اقدام آمریکا در لغو تحریم‌ها برای بازگشت به برجام، درحالی بیان می‌شود که طی هفته‌های اخیر هم تهران و هم واشینگتن تاکید کرده‌اند که نخست طرف مقابل باید به تعهدات برجام بازگردد. ایران خواستار رفع کامل تحریم‌ها شده و آمریکا نیز می‌گوید ایران ابتدا باید سطح و ذخایر غنی‌سازی را به میزان مورد اشاره برجام کاهش دهد.

عباس عراقچی همچنین تاکید کرد که «چنین اتفاقی باید در یک قالب هماهنگ شده و به صورت متوالی» صورت گیرد.

اشاره عراقچی به پیشنهاد محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، است که دو روز قبل در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان گفت که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، می‌تواند به عنوان هماهنگ‌كننده کمیسیون مشترک برجام «كلاه خود را به سر بگذارد» و به نوعی برنامه‌ریزی اقدامات مورد نیاز آمریکا و اقداماتی را كه ایران باید صورت دهد، انجام دهد.

عراقچی همچنین گفت که برای ما اجرای بازگشت برجام و لغو تحریم‌ها اتفاقی خوب است اما این طور نیست که برای آن التماس کنیم. او گفت که اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند به توافق بازگردند باید به اجرای تعهداتشان بازگردند و ما نیز بعد از آن اقدام مشابه خواهیم کرد. اگر این اتفاق نیفتد کسی برای آنها فرش قرمز پهن نخواهد کرد.

 معاون وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین از «اسرائیل و کشورهای عرب» و نیروهایی در آمریکا به عنوان مخالفان برجام و «نیروهای تاریکی» نام برد و گفت که اگر آمریکایی‌ها آماده تغییر مسیرشان باشند ما استقبال خواهیم کرد و «این چیزی است که در طول هفته‌های آتی ممکن است اتفاق بیفتد» اما ممکن هم هست که نیروهای تاریکی مانع رخ دادن این اتفاق شوند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More