شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

فدریکا موگرینی: عدول بیشتر ایران از برجام بازگشت را مشکل‌تر خواهد کرد

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، امروز چهارشنبه ۲۶ تیر  با درخواست مجدد از ایران برای پایبندی به توافق هسته‌ای برجام، هشدار داد عدول بیشتر ایران از برجام، بازگشت را مشکل‌تر خواهد کرد.

موگرینی در سخنرانی خود در جلسه مقدماتی اتحادیه اروپا درباره وضعیت منطقه خیلج فارس گفت: «می‌خواهم  خیلی روشن عرض کنم. هر چه ایران در این مسیر بیشتر پیش برود، از نظر فنی بازگشت سخت‌تر خواهد شد.»

او افزود: «درخواست ما از ایران بسیار روشن است: همچون قبل، به اجرای کامل این توافق بازگردید.» 

به گفته او بدون برجام، وضعیت در منطقه خاورمیانه بسار پیچیده و سخت‌تر از اکنون خواهد شد.

موگرینی همچنین تاکید کرد که اقدامات ایران در این مرحله همچنان «برگشت‌پذیر» بوده و نشانه‌ای از «تصمیم یا نیت» ایران برای بازگشت به برنامه هسته‌ای دیده نمی‌شود. 

درست یک روز پیش‌تر، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی گفت طرف‌های اروپایی به «۱۱ تعهد» خود عمل نکرده‌اند در حالی که جمهوری اسلامی به تعهدات خود پایبند بوده است.

خامنه‌ای دولت‌های اروپایی طرف برجام را به سبب درخواست از ایران برای عدم کاهش تعهدات برجامی «پررو» خواند و گفت: «حالا که ما شروع کردیم به کاهش دادن تعهدات، آنها می‌آیند جلو. خب پُرروها!»

در پی خروج آمریکا از برجام در سال پیش و بازگشت تحریم‌های لغوشده، گفتگوها بین ایران و اعضای اروپایی برجام برای منتفع شدن جمهوری اسلامی از منافع آن تاکنون به نتیجه‌ مشخصی نرسیده است. 

ایران به تلافی تحریم‌ها اخیراً درجه غنی‌سازی اورانیوم را به بیش از حد مجاز در برجام افزایش داده و تهدید کرده است در صورت باقی بودن تحریم‌ها، تعهدات بیشتری را متوقف خواهد کرد.

خامنه‌ای گفت: «شما اروپایی‌ها که هیچ یک از تعهدات خود را اجرا نکرده‌اید، به چه حقی از ما می‌خواهید که به تعهدات خود پایبند باشیم؟ بدانید که ما تازه کاهش تعهدات را شروع کرده‌ایم و این فرایند قطعاً ادامه خواهد یافت.»

موگرینی گفت حفط برجام «اولویت اول» در راستای امنیت اروپا و کل جهان است و اضافه کرد: «ما خواهان تشدید تنش‌های نظامی در منطقه‌مان نیستیم و نمی‌خواهیم در منطقه‌ای که هم‌اکنون شاهد تنش‌های زیادی است، رقابت تسلیحاتی هسته‌ای دیده شود.»

او تاکید کرد که بدون برجام، اوضاع منطقه خاورمیانه «بسیار پیچیده‌تر از وضع فعلی آن» می‌بود. او توضیح داد: «حتی کسانی که نسبت به این توافق تردید داشتند امروز می‌فهمند که اوضاع بدون آن بسیار بدتر می‌شد. این چیزی است که من در همه گفت‌وگوهایم خصوصا با رهبران کشورهای منطقه خلیج (فارس) می‌شنوم.»

موگرینی هشدار داد در منطقه پرتنش خاورمیانه «اشتباهات محاسباتی ممکن است رخ داده و درگیری‌های بسیار خطرناکی را در پی داشته باشد.» 

او اضافه کرد: « از این رو، ما اروپایی‌ها از همه بازیگران مربوطه دعوت به حداکثر خویشتنداری و تفکر منطقی می‌کنیم. از این روست که ما همه تلاش خود را از زمان خروج یکجانبه آمریکا جهت حفظ این توافق به کار بسته‌ایم.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More