شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

لاریجانی: مخالف رفراندوم درباره FATF نیستم

 

علی لاریجانی، رییس مجلس ایران، در یک نشست خبری با اشاره به اختلاف‌نظرهایی که درباره لوایح چهارگانه مربوط به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) وجود دارد، گفت که مخالف به رفراندوم گذاشتن این لوایح نیست. او با این حال تاکید کرد «به رفراندوم گذاشتن  FATF کار سختی است چون این مسائل ظرافت‌های فنی و حقوقی دارد.»

لاریجانی همچنین در این کنفرانس مطبوعاتی که روز دوشنبه ۱۲ آذرماه  برگزار شد به احتمال استیضاح جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، بابت اظهاراتش درباره پولشویی نیز واکنش نشان داد و گفت: «برخی نمایندگان معتقدند در حال حاضر زمان برای استیضاح مناسب نیست، ولی به هر حال در این زمینه اختلاف‌نظر وجود دارد و تعدادی نوع دیگر فکر می کنند. به همین دلیل مسیر استیضاح در حال طی شدن است.»

ظریف در مصاحبه‌ای با وبسایت خبرآنلاین که ویدیو آن روز ۲۱ آبان ماه منتشر شد،گفته بود پولشویی در این کشور یک «واقعیت» است و«پشت برخی نگرانی‌ها» درباره پیوستن ایران به FATF «منافع اقتصادی» وجود دارد.

دولت روحانی برای آنکه از قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF جلوگیری کند، به ارائه چهار لایحه «پیوستن به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته»، «پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم»، «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» و «اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» به مجلس اقدام کرده است.

برخی از نمایندگان عمدتا اصولگرای مجلس شورای اسلامی می‌گویند که تصویب این لوایح باعث تضعیف نهادهایی چون سپاه خواهد شد و موقعیت ایران را برای حمایت از گروه‌هایی مانند حزب‌الله و حماس تضعیف خواهد کرد.

لاریجانی در بخش دیگری از این نشست خبری احتمال تغییر بخش‌هایی از قانون اساسی را رد کرد و گفت: « زمان این کار نیست که قانون اساسی را تغییر دهیم چرا که کار ساده‌ای نیست و ساز و کارهایی دارد.»

او همچنین در پاسخ به سوالی درباره احتمال مذاکره با آمریکا گفت ایران در حال حاضر شرایط را برای این مذاکره  مهیا نمی‌بیند.

لاریجانی ضمن انتقاد از واشنگتن برای خروج از توافق هسته‌ای گفت که پیش‌شرط مذاکره مجدد با آمریکا بازگشت این کشور به برجام است.

رییس مجلس ایران در این رابطه تاکید کرد که اگر آمریکایی‌ها معتقد به مذاکره‌اند «اول برگردند به چیزی که زیرپا گذاشتند و حسن نیت از خود نشان دهند».

ایالات متحده آمریکا از روز ۱۴ آبان ماه تحریم‌های تازه‌ای را علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده که بر سه بخش نفت، بانکداری و کشتیرانی متمرکز است.

رییس مجلس ایران در نشست خبری خود اشاره‌ای تلویحی به حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی کرد و گفت: «درباره مسائل به جامانده از سال ۸۸، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و علی شمخانی در حال پیگیری هستند.»

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More