شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مادر رومینا اشرفی خواستار قصاص شد

مادر رومینا اشرفی دختر ۱۴ ساله در تالش گیلان که از سوی پدرش کشته شد،‌ با اشاره به سخت‌گیری‌های همسرش در خانه برای زندگی،‌ ارتباطات و لباس‌پوشیدن رومینا و تلاش‌های او برای کشتن دخترش گفت خواستار اجرای قصاص است.

رعنا دشتی،‌ مادر دختر مقتول، روز چهارشنبه هفتم خرداد ماه در یک گفت‌وگوی تلفنی با روزنامه اینترنتی فراز گفت: «بارها به من گفت بود که به رومینا یاد بدهم خودش را حلق‌آویز کند. اما من این کار را نکردم.»

مادر رومینا به مخالفت با ازدواج دخترشان با بهمن خاوری، جوان ۲۸ ساله که با او در ارتباط بوده، اشاره کرد و گفت دخترشان به دلیل «ترس» از خانه و به همراه این پسر فرار کرده بود. 

دشتی با اشاره به درخواست چندباره ازدواج این جوان با دخترشان و تهدید به فراری دادن او،‌ اضافه کرد: «از همان روز سخت‌گیری‌های او [پدرش] شروع شد. مرگ موش گرفت و به رومینا گفت خودت خودت را بکش. بگذار من تو را نکشم.»

مادر مقتول همچنین گفت که پیش از کشتن رومینا و در هنگام فرار او با بهمن،‌ پدرش با داس به منزل خاوری رفته و گفته بود قصد کشتن آن‌ها را دارد.

او در این گفت‌وگو به سخت‌گیری‌های پدر رومینا در زمینه ارتباطات او،‌ لباس پوشیدن و استفاده از گوشی تلفن همراه حتی برای درس و امتحاناتش اشاره کرد.

دشتی درباره مجازات همسرش در زمینه قتل گفت: «قصاص می‌خواهم. دیگر نمی‌توانم به او نگاه کنم.»

در همین زمینه سرپرست معاونت اجتماعی پلیس استان گیلان گفته است: «پدر رومینا اشرفی در تحقیقات پلیس ادعا کرده انگیزه قتل دخترش اختلافات خانوادگی و فرار او از منزل به قصد ازدواج با مردی ۳۰ ساله برخلاف رضایت او به دلیل اختلاف سنی زیاد بوده است.»

 

پسر همراه رومینا: پدرش برا من تله گذاشت

بهمن خاوری،‌ پسر همراه رومینا، در گفت‌وگویی جداگانه با نشریه اینترنتی فراز گفت که پنج روز با رومینا به منزل خواهر بزرگترش فرار کرده بودند. 

او همچنین گفت که به مدت دو سال، از ۱۲ سالگی، با رومینا در ارتباط بوده است.

بهمن خاوری به نقل از رومینا به آزار و اذیت پدرش در خانه اشاره کرد و افزود: «رومینا گفته بود یا من را از خانه ببر یا من خودم را می‌کشم.»خواستگار رومینا به تلاش چندباره برای ازدواج با او و هماهنگی برای خواندن عقد با این دختر اشاره کرد و گفت پدر رومینا با ماموران آگاهی برای بازداشت ما هنگام عقد مراجعه کردند. 

بهمن خاوری درباره انتشار عکس خود با رومینا در فضای مجازی گفت: «رومینا فقط یک عکس از ما منتشر کرد که همه بدانند ما با هم هستیم.»

 

پدر بهمن خاوری: کسی به صدای رومینا گوش نکرد

روح‌الله خاوری،‌ پدر بهمن،‌ در گفت‌وگویی تلفنی با فراز اشاره کرد که پس از چندین‌بار ارسال پیام و توافق، مجلسی برای عقد دختر و پسر با حضور خانواده‌ها و پس از انجام آزمایش خون برگزار شد. او گفت «اما وقتی منتظر رسیدن مادرش بودیم، ماموران آگاهی با هماهنگی پدر رومینا وارد شدند و بهمن را بازداشت کردند.»

خاوری اشاره کرد که رومینا به ماموران پلیس آگاهی گفت:  «من را تحویل پدرم ندهید  او من را می‌کشد.»

 به گفته او، رومینا در کلانتری و دادگاه هم این موضوع را گفته بود، «اما کسی به حرف او گوش نداد.»

قتل رومینا اشرفی ۱۴ ساله از سوی پدرش در روز جمعه اول خرداد ماه در «سفیدسنگان لمیر» از بخش حویق گیلان و هنگامی رخ داد که او در خواب بود. 

این قتل با واکنش‌های گسترده در رسانه‌های اجتماعی و رسمی روبه‌ر و شد.

معصومه ابتکار،‌ معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهوری ایران،‌ روز سه‌شنبه از «دستوری ویژه» برای رسیدگی به پرونده جنایت در تالش خبر داد. حسن روحانی،‌رییس‌جمهوری‌،‌ هم دستور تسریع رسیدگی به لایحه خشونت را صادر کرده است.

طی روزهای گذشته موضوع این قتل از سوی فعالان حقوق کودک،‌ حامیان حقوق زنان و چهره‌های سیاسی مورد انتقاد قرار گرفته و به موضوع پرحاشیه در رسانه‌های اجتماعی تبدیل شده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More