شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

محسن مین‌باشی، جوان اسفراینی، با تیراندازی پلیس به «قتل رسید»

 

در پی انتشار ویدیوی درگیری و گزارش مرگ یک شهروند ۳۷ ساله در اسفراین به دلیل تیراندازی و ضرب و جرح از سوی ماموران پلیس،‌ دادستان نظامی خراسان شمالی از طرح شکایت خانواده قربانی و تشکیل پرونده خبر داد.

مجتبی زارع،‌ دادستان نظامی خراسان شمالی، روز یکشنبه چهارم آبان‌ماه ضمن تایید این حادثه گفت: «روز گذشته،‌ اولیای دم این جوان با حضور در دادسرای نظامی خراسان شمالی شکایتی با عنوان تیراندازی منجر به قتل مطرح کردند.»

شهروندی که در این حادثه جان خود را از دست داده محسن مین‌باشی نام داشته و ۳۷ ساله بوده است.

دادستان نظامی خراسان شمالی اشاره کرد پزشکی قانونی و ضابطان قضایی در حال بررسی محل درگیری،‌ فیلم‌های دوربین مداربسته،‌ اظهارات شهود و نحوه مرگ این شهروند جوان هستند.

روز شنبه ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد چند مامور انتظامی در یکی از خیابان‌های اسفراین، در حالی که یک شهروند روی زمین است،‌ او را کتک می‌زنند. فردی در این ویدیو دو بار تکرار می‌کند که پلیس این شهروند را هدف گلوله خود قرار داده است.

 

 

به گفته دادستان نظامی خراسان شمالی، مشخصات ماموران دخیل در ماجرا استعلام شده است.

این حادثه پس از آن روی می‌دهد که در مشهد نیز یک مامور انتظامی مهرداد سپهری،‌ جوان اهل این شهرستان،‌ را حین دستگیری مورد آزار و شکنجه با شوکر و اسپری فلفل قرار داد و بعد اعلام شد که این بازداشت‌شده هنگام انتقال جان باخته است.

خانواده سپهری گفته است او قبل از انتقال به بیمارستان،‌ ۴۵ دقیقه با شوکر و گاز فلفل مورد ضرب و جرح پلیس قرار گرفته بود.

همزمان با هفته نیروی انتظامی و سالگرد اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۱۳۹۸ که منجر به کشته‌شدن صدها شهروند و بازداشت بیش از ۱۰ هزار معترض شد، کشته شدن این دو شهروند در اسفراین و مشهد در رسانه‌های اجتماعی با واکنش گسترده مواجه شده است.

کاربران توییتر با داغ‌ کردن هشتگ‌هایی، قتل شهروندان از سوی پلیس و همچنین پیش از آن آزار جنسی دختر آبادانی از سوی مامور حراست پالایشگاه را با شکنجه و مرگ جورج فلوید،‌ آمریکایی آفریقایی‌تبار،‌ از سوی مامور پلیس در مینه‌سوتا مقایسه می‌کنند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More