شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نشریه دفتر خامنه‌ای: رهبر با پیام محرمانه‌ به مجلس، جلوی عقب‌نشینی و ابطال افزایش قیمت بنزین را گرفت

نشریه وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی اخبار منتشر شده درباره ارسال پیام محرمانه از سوی وی به مجلس را تایید کرد و نوشت که علی خامنه‌ای صبح یک‌شنبه، بیست و ششم آبان در پیامی محرمانه، جلوی طرح نمایندگان مجلس برای بازگرداندن قیمت بنزین را به قبل گرفته است.

در جریان اعتراضات سراسری در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین از لیتری هزار تومان به سه هزار تومان، در شهرهای مختلف ایران صدها تن کشته و زخمی و هزاران تن از مردم معترض نیز بازداشت شدند.

نشریه خط حزب‌الله، وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی، در شماره جدید خود با اشاره به اینکه پس از آغاز اعتراضات سراسری در پی افزایش قیمت بنزین، عصر روز شنبه، بیست و پنجم آبان «جلسه‌ فوق‌العاده‌ شورای عالی امنیت ملی مبتنی بر وظایفی که در اصل ۱۷۶ قانون اساسی برای آن در نظر گرفته شده است، جهت تصمیم‌گیری درباره‌ این موضوع برگزار شد»، نوشت: «در جلسه‌ شورای عالی امنیت ملی، همه‌ اعضا متفق‌القول بر این نظر بودند حالا که این طرح [افزایش قیمت بنزین] کلید خورده، باید اجرا شود، وگرنه عقب‌نشینی از این موضع، شدیدتر شدن آشوب‌ها و ناامنی‌ها را به‌دنبال خواهد داشت.»

این نشریه همچنین به مخالفت شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش قیمت بنزین اشاره کرد و نوشت: «اقناع نمایندگان مجلس در این شرایط، فراتر از توان رییس مجلس بود، برای همین، نظر اعضای شورای عالی امنیت ملی این بود که باید برای حل این موضوع، از رهبر جمهوری اسلامی کمک گرفته شود.»

نشریه دفتر خامنه‌ای در ادامه نوشت که «صبح روز یکشنبه،بیست و ششم آبان، جلسه‌ غیرعلنی مجلس برای تصمیم‌گیری درباره‌ طرح سهمیه‌بندی بنزین برگزار شد» اما ساعتی قبل از آن «علی لاریجانی، رییس مجلس، در حالی به سمتِ بهارستان رفت که پیغامی کوتاه، از رهبر جمهوری اسلامی برای نمایندگان داشت: پیرو اظهارنظر برخی از نمایندگان محترم در باب مصوبه‌ اخیر سران قوا، لازم است به حضرات محترم نمایندگان گفته شود مقتضی است که هرگونه اقدامی درخصوص این مصوبه در مجلس در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی باشد و از آن تخطی نشود و شرایط حساس کشور مورد توجه قرار گیرد.»

نشریه دفتر خامنه‌ای تاکید کرد که «وقتی پیام خامنه‌ای در مجلس خوانده شد، مجلس آرام شد» و به این ترتیب وی توانست جلوی طرح نمایندگان مجلس برای بازگرداندن قیمت بنزین به قبل را پیش از مطرح شدن در جلسه غیر علنی مجلس بگیرد.

با این حال علی خامنه‌ای به این پیام محرمانه اکتفا نکرد و خودش نیز صبح یک‌شنبه، بیست و ششم آبان در جریان درس خارج فقه و به عنوان اولین مقام ارشد جمهوری اسلامی به این اعتراضات پس از افزایش قیمت بنزین واکنش نشان داد و گفت: «من در این قضیه [افزایش قیمت بنزین] سررشته ندارم، یعنی تخصص این کار را ندارم، به آقایان هم گفتم اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند من حمایت می‌کنم. چون نظرات کارشناس‌ها هم در این قضیه بنزین مختلف است، بعضی‌ها آن را لازم و واجب می‌دانند، بعضی‌ها مضر می‌دانند.»

خامنه‌ای در همان سخنرانی به شدت بر لزوم اجرای گرانی سه برابری قیمت بنزین تاکید کرد و گفت: «سران قوایند، نشسته‌اند با پشتوانه‌ کارشناسی یک تصمیمی برای کشور گرفته‌اند، باید عمل بشود به آن تصمیم.»

رهبر جمهوری اسلامی در همین سخنان با اشاره به مخالفت مردم با افزایش قیمت بنزین نیز اذعان کرد اما همزمان با «اشرار» خواندن معترضان دستور سرکوب اعتراضات را نیز صادر کرد و گفت: «یقینا برخی مردم از این تصمیم نگران و ناراحت می‌شوند یا به ضرر آنهاست اما تخریب و آتش زدن کار مردم نیست، کار اشرار است، مسئولان حفظ امنیت نیز به وظایف خود عمل کنند.»

او حتی به مردم هشدار داد که در اعتراضات شرکت نکنند و گفت: «مردم همیشه با هوشیاری و بصیرت اقدام کرده‌اند این بار هم از افرادی که تخریب می‌کنند، فاصله بگیرند.»

بعد از پیام محرمانه خامنه‌ای به مجلس بود که دو طرح سه فوریتی و دو فوریتی که با امضای دو گروه از نمایندگان برای لغو افزایش قیمت بنزین آماده شده بود، متوقف شد و از جمله فاطمه سعیدی، سخنگوی فراکسیون امید، خبر داد که طرح این فراکسیون درباره «لغو افزایش قیمت بنزین» پس از انتشار سخنان رهبر جمهوری اسلامی از دستور کار خارج شده است.

پیام محرمانه خامنه‌ای اگر چه توانست نمایندگان مجلس را از ارایه طرح لغو افزایش قیمت بنزین منع کند اما اعتراضات سراسری پس از آن نیز ادامه یافت. اعتراضاتی که به کشته و زخمی شدن صدها تن در شهرهای مختلف ایران، بازداشت دست‌کم بیش از هفت هزار تن منجر شد و بنابر آمارهای منتشر شده به خساراتی چون به آتش کشیدن نزدیک به ۹۰۰ بانک، ده‌ها پمپ بنزین منجر شد و به خونین‌ترین سرکوب اعتراضات در سه دهه گذشته در ایران تبدیل شد.

نشریه خط حزب الله، وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی، اما شرایط پس از آغاز اعتراضات سراسری را «آغاز دومینوی خطرناک» توصیف کرد و با اشاره به اینکه «برخی از دلسوزان به رهبری پیشنهاد دادند برای تصمیمی که دولت بر اساس اختیارات قانونی گرفته، خود را هزینه نکند»، نوشت: « اما نظر رهبری کاملا متفاوت بود.»

این نشریه حتی نوشت که نتیجه پیام محرمانه و سخنان خامنه‌ای برای وی اهمیتی نداشت و او تاکید کرده است که «من تکلیفم را تشخیص داده‌ام و هر کجا باشم انجام وظیفه خواهم کرد، هرچه پیش آمد، برای من اهمیت ندارد. من کاری به هیاهو و درود گفتن‌ها ندارم، بلکه شخصا به تکلیف شرعی‌ام می‌پردازم.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More