شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نشست چهار فعال سیاسی و کنشگر مدنی مقیم آلمان درباره نقض حقوق بشر در ایران

 

چهار فعال سیاسی و کنشگر مدنی ایرانی-آلمانی در نشستی خبری با ارائه گزارشی درباره وضع حقوق بشر در جمهوری اسلامی، خواستار حمایت و همبستگی جهانی با جنبش‌های مردمی در ایران شدند.

نوید کرمانی، نویسنده و پژوهشگر، بهمن نیرومند، نویسنده و‌مترجم، پرستو فروهر هنرمند و ‌کنشگر حقوق بشر، و ‌مریم زارعی، بازیگر در این نشست در روز پنجشنبه ۲۰ آذر در برلین حضور داشتند.

به گزارش خبرنگار ایران اینترنشنال، شرکت‌کنندگان در این نشست با رییس جمهوری آلمان نیز دیدار خواهند کرد.

آنها همچنین با مقام‌های وزارت خارجه و دفتر صدراعظم آلمان دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

در همین حال امید نوری‌پور، سخنگوی سیاست خارجی حزب سبزها در پارلمان آلمان، در مصاحبه با ایران اینترنشنال گفت که این حزب سعی می‌کند با همکاری حزب‌های دیگر در پارلمان نقض حقوق بشر در ایران فراموش نشود.

 

 

او اعلام کرد که  سبزها تلاش می‌کنند پارلمان آلمان نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کند.

به گفته نوری‌پور، طرحی نیز برای پیگیری وضعیت حقوق بشر در ایران تهیه شده و با دولت آلمان نیز گفت‌وگوهایی در حال انجام است تا نحوه اجرای این طرح مشخص شود. 

نوری‌پور پیش از این با اشاره به بازداشت شهروندان بریتانیایی و آمریکایی برای فشار به این کشورها، بازداشت شهروندان آلمانی را نشانه آن دانسته بود که جمهوری اسلامی، آلمان را نیز در زمره این کشورها قرار داده و به شکل متمایزی با این کشور برخورد نمی‌کند.

بر اساس اعلام دولت آلمان ناهید تقوی و سه شهروند ایرانی-آلمانی دیگر، در ایران زندانی‌اند. ناهید تقوی روز ۲۵ مهرماه در منزل خود در تهران بازداشت شده اما درباره وضعیت سه نفر دیگر اطلاعاتی منتشر نشده است. 

پیشتر، روزنامه آلمانی اکسپرس به نقل از یکی از مقام های سرویس امنیت داخلی آلمان گزارش داده بود که این کشور یک «جاسوس جمهوری اسلامی» را که به تجاوز نیز متهم شده را تحت تعقیب قرار داده است تا از این طریق ایران را برای آزادی تقوی تحت فشار قرار دهد. 

چند روز پس از دستگیری تقوی، پلیس آلمان اعلام کرد به دنبال فردی به نام سهیل امید خلوصیان، ۳۲ ساله، است که در سال ۲۰۱۷ دوبار به یک دختر دانش‌آموز تجاوز کرده بود. 

ماه گذشته نیز ۳۸  نماینده پارلمان آلمان در نامه‌ای سرگشاده به رییس جمهوری ایران خواستار آزادی نسرین ستوده، وکیل زندانی، شده بودند .

کلودیا روت، معاون رییس پارلمان و عضو حزب سبزها این نامه را نوشته و نمایندگانی از احزاب دیگر نیز آن را امضا کرده بودند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More