شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هشدار مشترک آمریکا و بریتانیا به ایران درباره از سرگیری برنامه‌ هسته‌ای

 مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا وا جرمی هانت همتای بریتانیایی‌اش در یک کنفرانس خبری مشترک، نسبت به عواقب تصمیم تهران برای از سرگیری بخش‌های تعلیق شده برنامه اتمی‌اش هشدار دادند.

پمپئو در این کنفرانس در پاسخ به سوالی پیرامون احتمال بروز جنگ میان ایران و آمریکا گفت: «اینجا از اتاق جنگ چرچیل خیلی دور نیستیم. جایی که چرچیل با پلیدی مواجه شد و با خطری که دنیا را تهدید می‌کرد مقابله کرد. ما و بریتانیا طرفدار مردم ایران هستیم و می‌خواهیم مردم ایران راحت باشند.»

او همچنین با اشاره به سازوکار مالی اینس‌تکس میان ایران و اروپا به کشورهای اروپایی هشدار داد اگر معاملاتشان با تهران از بشردوستانه فراتر برود با تحریم‌های آمریکا روبرو خواهند شد.

پمپئو گفت که نامه شورای عالی امنیت ملی ایران درباره کنار گذاشتن برخی تعهدات برجامی را مشاهده کرده و به نظرش این نامه از عمد به صورت مبهم نوشته شده است.

جرمی‌هانت وزیر خارجه بریتانیا هم در این کنفرانس خبری، اقدام تهران برای کنار گذاشتن برخی تعهدات برجامی را بسیار نگران‌کننده خواند و گفت آمریکا و بریتانیا همکاری نزدیکی دارند تا تلاش‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه را خنثی کنند.

در همین حال یک مقام ارشد کاخ سفید اعلام کرد که «به‌زودی» تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران اعمال خواهد شد.

تیم موریسون، دستیار ویژه دونالد ترامپ، رییس‌ جمهوری آمریکا و مدیر ارشد برنامه سلاح‌های کشتار جمعی و دفاع شیمیایی آمریکا گفت: «کار واشنگتن در اعمال تحریم‌ بر ایران هنوز تمام نشده است.»

او در یک نشست خبری در واشنگتن، افزود: «به‌زودی، خیلی هم زود انتظار تحریم‌های تازه داشته باشید».

این تصمیم جدید کاخ سفید در واکنش به اقدام اخیر ایران در کنار گذاشتن بخشی از تعهدهای «داوطلبانه‌اش» در برجام است که امروز ازسوی حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران اعلام شد.

موریسون گفت: «این اقدام ایران، چیزی جز باج‌گیری از اروپا نیست».

او همچنین به بانک‌های اروپایی، سرمایه‌گذاران و تجار هشدار داد که نظام مالی خارج از محدود دلار برای معامله با ایران راه نیندازد.

اروپا درحال راه‌اندازی یک سیستم مالی به نام اینستکس برای دادوستد با ایران است؛ هرچند آلمان امروز اعلام کرد روند شکل‌گیری این سیستم کند پیش می‌رود و منتظر به سرانجام رسیدن اقداماتی از سمت ایران‌اند.

موریسون گفت که هر کسی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض کند، «پیدایش می‌کنیم و مسئول اعمالش خواهد بود».

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More