شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هفتمین شب اعتراضات خوزستان: افزایش کشته‌شدگان اعتراض به بی‌آبی، گسترش تظاهرات به دو استان دیگر

 

هفتمین شب اعتراضات شهرهای خوزستان به بی‌آبی، درحالی چهارشنبه شب ادامه یافت شهرهای مسجد سلیمان و دزفول نیز به این اعتراضات پیوستند و این اعتراضات‌ها دست‌کم به دو استان دیگر، یزدانشهر اصفهان و شهرک فضیلت بوشهر، گسترش یافت.

در هفتمین شب اعتراضات به بی‌آبی شهرهای اهواز، شیبان، ایذه، سوسنگرد، شوشتر، شوش، شاوور، بهبهان، جراحی، ماهشهر، دزفول و مسجد سلیمان صحنه تظاهرات مردم بود.

به گفته منابع مستقل شمار کشته‌شدگان در اعتراضات تاکنون دست‌کم به ۶ نفر رسیده است.  دو نفر از کشته شدگان به نام‌های هادی بهمنی و محمد عبداللهی در جریان اعتراضات سه‌شنبه شب ایذه در اثر شلیک نیروهای امنیتی کشته شدند.

فرماندار ایذه روز چهارشنبه کشته شدن هادی بهمنی نوجوان هفده ساله را تایید کرد ولی گفت که او در اثر تیراندازی «اغتشاشگران» کشته شده و ۱۴ مامور نیروی انتظامی نیز زخمی شده‌اند  ولی اشاره‌ای به شمار معترضان مجروح نکرد.

پیشتر مقام‌های استان خوزستان درباره کشته شدن مصطفی نعیماوی در جریان اعتراضات شادگان نیز دلیل کشته شدن او را تیراندازی «اغتشاشگران» عنوان کرده بودند.

این درحالی است که منابع مستقل تاکید دارند که مصطفی نعیماوی در شادگان، و قاسم خضیری در اعتراضات محله کانتکس اهواز، محمد کروشات در اعتراضات دوشنبه شب و فرزاد فریسات در اعتراضات سه‌شنبه شب کوی علوی اهواز با شلیک نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

گسترش اعتراضات در سراسر خوزستان: تظاهرات در مسجد سلیمان و دزفول

مناطقی چون شیبان، کوی علوی، لشکر‌آباد و کوی دغاغله اهواز چهارشنبه شب در هفتمین شب اعتراضات مردم خوزستان به بی‌آبی، با وجود حضور و برخوردهای شدید نیروهای امنیتی و یگان ویژه، بار دیگر صحنه تظاهرات مردم و جوانان بود.

جمعی از مردم مسجد سلیمان نیز چهارشنبه شب با برگزاری تظاهرات خیابانی، از این اعتراضات حمایت کرده و شعارهایی از جمله «‌بختیاری با عرب، اتحاد اتحاد» سر دادند.

همزمان با تظاهرات در مسجد سلیمان، یگان‌های ویژه و نیروهای امنیتی برای سرکوب اعتراضات مردم فرستاده شدند و ویدیویی که به دست ایران اینترنشنال رسیده نشان می‌دهد نیروهای امنیتی به معترضان در مسجد سلیمان حمله کردند.

از سوی دیگر شهر دزفول در شمال خوزستان نیز چهارشنبه شب صحنه اعتراضات جمعی از مردم این شهر بود. معترضان در چند منطقه دزفول ضمن تظاهرات خیابانی به سر دادن شعارهایی در حمایت از اعتراضات دیگر شهرهای خوزستان پرداختند.

ساعتی بعد علی فرهمندپور، فرماندار دزفول، با تایید گسترش اعتراضات به این شهر واقع در شمال خوزستان، مردم معترض را «اغتشاشگر» نامید و گفت: مشکلی به عنوان آب شرب در این شهر وجود ندارند ولی «عده‌ای با سواستفاده از اعتراض کشاورزان برخی مسیرها را بسته و مشکلاتی ایجاد کردند.»

فرماندار دزفول  مردم معترض را به برخورد شدید تهدید کرد و گفت: «برای امنیت دزفول با هیچکس تعارف نداریم و با اغتشاشگران به شدت برخورد می‌کنیم.»

در شهر ایذه دیگر شهر خوزستان که در جریان اعتراضات سه‌شنبه شب دست‌کم دو معترض جوان در آن کشته شدند، جمعی از مردم چهارشنبه شب با وجود برخورد شدید نیروهای امنیتی، باردیگر به اعتراضات خود ادامه دادند.

مردم بهبهان نیز در هفتمین شب اعتراضات شهرهای خوزستان، باردیگر به خیابان آمده و تظاهرات کردند و تعدادی از جاده‌ها و پل‌های این شهر را به نشان اعتراض بستند.

سوسنگرد نیز چهارشنبه شب برای هفتمین شب پاپی صحنه اعتراضات مردم این شهر بود. تجمع اعتراضی مردم درحالی رخ داد که صدها نیروی امنیتی و یگان ویژه و همچنین نیروهای بسیج و سپاه پاسداران از شهرهای دیگر به سوسنگرد اعزام شده‌اند.

در شهرهای شوش، شاوور و شوشتر نیز چهارشنبه شب مردم معترض با وجود استقرار گسترده نیروهای امنیتی و یگان ویژه، باردیگر تظاهرات کردند.

گزارش‌ها از شاوور حاکی از حمله شدید نیروهای یگان ویژه و شلیک گاز اشک‌آور به مردم معترض به بی‌آبی در این شهر است.

شهر شادگان در هفتمین شب اعتراضات مردم خوزستان به بی‌آبی، باردیگر به صحنه تجمع و اعتراض مردم تبدیل شده است. معترضان در شادگان با سر دادن شعارهایی خواهان حمایت عمومی از اعتراضات مردم خوزستان شدند.

جمعی از مردم و جوانان معترض شهر جراحی، شهرک چمران ماهشهر، نیز چهارشنبه شب ضمن برگزاری تجمع اعتراضی، به نشان اعتراض ورودی این شهر را بستند.

اعتراضات به بوشهر و اصفهان رسید

در هفتمین شب اعتراضات خوزستان دست‌کم در دو استان اصفهان و بوشهر نیز اعتراضاتی در حمایت از مردم خوزستان برگزار شد.

جمعی از مردم یزدان شهر اصفهان عصر و شامگاه چهارشنبه ۳۰ تیرماه با برگزاری تجمعی از اعتراض‌های مردم خوزستان به بی‌آبی حمایت کردند و با تظاهرات در خیابان‌های این شهر شعار «‌خوزستان حمایتت می‌کنیم» سر دادند.

ویدیو‌های منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد معترضان در یزدان‌شهر اصفهان خطاب به ماموران امنیتی شعار می‌دهند: «‌بترسید بترسید، ما همه با هم هستیم.» منابع محلی گفتند که معترضان در یزدانشهر پس از مداخله نیروهای بسیجی‌، به یک خودروی بسیج  آسیب وارد کردند.

در استان بوشهر نیز چهارشنبه شب مردم شهرک فضیلت بوشهر و جمعی از مردم گناوه با تجمع‌های اعتراضی از اعتراضات مردم خوزستان حمایت کردند. در شهرک فضیلت بوشهر جمعی از مردم به نشان اعتراض خیابان اصلی این شهرک را برای ساعاتی بستند.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More