شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

واکنش دوباره روحانی به قانون افزایش غنی‌سازی و لغو پروتکل الحاقی؛ بگذارید با تجربه ها کار را پیش ببرند

 

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، در واکنشی دوباره به قانون مجلس برای افزایش غنی‌سازی و لغو احتمالی اجرای پروتکل الحاقی، گفت که بگذارید با تجربه‌ها کار را پیش ببرند.

روحانی روز پنجشنبه ۱۳ آذرماه تاکید کرد: «عجله نکنیم و هول نشویم که کاری انجام دهیم. اگر دولت موفقیتی به دست آورد آن را تقدیم شما می‌کند. غصه نخورید که این دولت مسائل را حل کرده و تمام می‌کند، نه شما حل کنید.»

او اضافه کرد: «مسائل با حوصله و خردورزی حل خواهد شد. بگذاریم کسانی که تجربه بیست و چند ساله دارند و در دیپلماسی موفق بوده و آمریکا را در این سه سال بارها و بارها شکست داده‌اند، کار را با تانی و دقت به پیش ببرند.»

 

 

روحانی روز چهارشنبه نیز مصوبه مجلس را «مضر» خوانده بود. برخی از تحلیلگران اجرای مصوبه مجلس را به معنای خروج ایران از برجام دانسته‌اند.

شورای نگهبان روز چهارشنبه این مصوبه مجلس را تایید کرد و محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، شامگاه همان روز آن را برای اجرا به روحانی ابلاغ کرد. 

این قانون ۹ ماده دارد که طبق آن دولت مکلف می‌شود «بلافاصله» پس از تصویب نهایی، غنی‌سازی ۲۰ درصدی را عملیاتی کند. 

براساس ماده ۶ مصوبه مجلس، «دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد توافق هسته‌ای در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، دو ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون در مجلس شورای اسلامی اجرای داوطلبانه سند پروتکل الحاقی را متوقف کند.» 

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحریم‌های آمریکا گفت: «بسیاری از رهبران دنیا به صراحت به من گفتند و از من سوال کردند چطور کشور را در این شرایط سخت اداره می‌کنید؟»

او اضافه کرد: «درست است مردم ما در رنج، زحمت و مشکلات هستند، اما در این سه سال تحریم، آب، برق و گاز قطع نشد و نیازمند خرید گازوئیل و بنزین از خارج نشدیم، بلکه صادر کردیم. در گندم خودکفا بودیم و می‌توانستیم روی پای خود بایستیم.»

این سخنان در حالی بیان شده که قیمت دلار پس از خروج آمریکا از برجام چند برابر افزایش یافته و قیمت کالاهای اساسی نیز در دو ماه گذشته حدود ۴۰ درصد بالا رفته و برخی از این کالاها کمیاب شده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More