شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

واکنش نامزدها به رد صلاحیت در انتخابات نظام: قهر نمی‌کنیم، راضی هستیم

 اغلب نامزدهای مطرح ردصلاحیت‌شده انتخابات نظام برای ریاست‌جمهوری دوره سیزدهم، طی بیانیه‌های جداگانه‌ای رضایت و تمکن خود به تصمیم شورای نگهبان را اعلام کرده و گفتند قصد اعتراض به آن را ندارند.

علی لاریجانی،‌ رییس سابق مجلس و دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، در بیانیه‌ای اشاره کرد برای رفع مشکلات عزم راسخ داشتم، اما حال که روند انتخابات اینگونه رقم زده شد، «وظیفه» خود را انجام داده و «راضی به رضای الهی» هستم.

از سوی دیگر هم علی مطهری،‌ نایب رییس مجلس و از بستگان لاریجانی، که صلاحیتش تایید نشده در توییترش نوشت از رد صلاحیت خود می‌گذرد.

با این حال مطهری گفت از رد صلاحیت لاریحانی که «همیشه گوش به فرمان نظام بوده» حیرت کرده است.

از دیگر چهره‌های رد شده مسعود پزشکیان،‌ نایب رییس سابق مجلس و همچنین وزیر دولت محمد خاتمی، است که او هم با ارجاع به شعر «چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی» اعلام کرد قصد اعتراض به تصمیم شورای نگهبان و رایزنی برای تایید صلاحیتش را ندارد.

رستم قاسمی، از چهره‌های نظامی سپاه پاسداران و وزیر دولت محمود احمدی‌نژاد، هم در بیانیه‌ای تصمیم شورای نگهبان را پذیرفت.

هاشمی و جهانگیری: تکلیف ساقط است،‌ قهر نمی‌کنیم

اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت حسن روحانی که مورد حمایت اصلاح‌طلبان است، در بیانیه‌اش نوشت «اکنون تکلیف از من ساقط است و پایان فعالیت‌های انتخاباتی خود را اعلام می‌کنم.»

محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران و عضو حزب کارگزاران سازندگی، ‌هم در موضعی مشابه گفت «در هر شرایطی نباید با انتخابات و صندوق‌های رای قهر کرد.»

 

لاریجانی:‌ امنیتی‌ها دخالت کردند

صادق لاریجانی،‌ رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام که خود از اعضای شورای نگهبان است، در توییترش نوشته که  تصمیمات شورای نگهبان «هیچ‌گاه تا این غیرقابل قبول» نبوده است.

او که برادرش در میان رد صلاحیت شدگان است نوشت «سبب این نابسامانی‌ها تا حد زیادی، دخالت فزاینده دستگاه‌های امنیتی از طریق گزارش‌های خلاف واقع در تصمیم‌سازی برای شورای نگهبان است.»

 

اصلاح‌طلبان؛ به انتصابات رسیدیم

 مصطفی تاجزاده، معاون سیاسی وزارت کشور دولت خاتمی،‌ که صلاحیتش رد شد، در بیانیه‌اش نوشته «در دوره انتقال،‌ کار از مهندسی انتخابات گذشته و به انتصابات رسیده است.»

در میان اصلاح‌طلبان سعید حجاریان، از چهره‌های پیشین امنیتی نظام جمهوری اسلامی، در توییترش فهرست صادرشده شورای نگهبان را آغاز «عملیات اجرایی طرح انتصاب نخست‌وزیر در لفافه انتخابات ریاست‌جمهوری» خواند.

آذر منصوری ،‌سخنگوی جبهه اصلاحات، اشاره کرده که امکان مشارکت «فعال» در انتخابات ۱۴۰۰ از این جبهه سیاسی سلب شده و نامزدی از آن‌ها در انتخابات حضور ندارد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More