شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پاسخ بعیدی‌نژاد به «ایران اینترنشنال»: برنامه موشکی ایران برای تامین امنیت مردم است

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در بریتانیا گفت، برنامه موشکی ایران، درچارچوب مذاکرات برجام نبوده است.

سفیر ایران در بریتانیا در پاسخ به پرسش ا«یران اینترنشنال» گفت، هدف برنامه موشکی، تامین امنیت مردم ایران است.

روز سه شنبه ۲۴ مهر در آکسفورد، مناظره‌ای تحت عنوان ، «دیدگاه ایران سه سال بعد از توافق هسته‌ای » با حضور حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلستان برگزار شد.

این مناظره ابتدا با سخنرانی بعیدی نژاد در ارتباط با چگونگی و اهمیت مذاکرات هسته‌ای آغاز شد و او به پرسش‌های استفن هورواث  رئیس اتحادیه آکسفورد و چند تن از دانشجویان پاسخ داد.

او در سخنرانی خود گفته است: « ایران با دو پیش شرط بر سر میز مذاکرات نشست، یک وجود امکانی برای غنی‌سازی صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و دیگری تمرکز مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای و نه موضوعات دیگری چون مسائل «حقوق بشری»، «تروریسم‌» و روابط دوجانبه.»

او تاکید کرد،‌ اگر شرایط به گونه‌ای مهیا شود که ما اعتماد از دست رفته مان به پایداری نتیجه مذاکراتی فشرده که به گفته او دستاوردی بین المللی بوده، بازگردد آنوقت ما آماده ایم که بر سر مسائل دیگر هم گفتگو کنیم.»

بعیدی‌نژاد با اشاره به عضویت آمریکا در شورای امنیت و تحت فشار قرار دادن دیگر اعضای شورا توسط این کشور برای خروج از برجام، اقدام کاخ سفید را «نقض قوانین بین‌المللی» خواند و گفت،« ما معتقدیم کشورهای دیگر از آمریکا حمایت نخواهند کرد.»

او با اشاره به مخالفت‌های عربستان سعودی و اسراییل در مذاکرات گفت،« این دو کشور به دنبال حل دیپلماتیک برنامه هسته‌ای ایران نبوده‌اند.»

او همچنین در  سخنان خود به« بی اعتمادی تهران به گفتگوهایی جهت رسیدن به توافقی تازه و غیرممکن بودن ایجاد هر گونه تغییری حتی یک کلمه از توافق هسته ای ۱‍۶۰صفحه‌ای کنونی »اشاره کرد.

 

گزارشی  از  الناز کیانی، خبرنگار ایران اینترنشنال:  

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More