شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کلانتری خواهان تعیین تکلیف فعالان بازداشتی محیط‌زیست شد

 

عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط‌‌زیست ایران، خواهان تعیین تکلیف فعالان محیط‌‌‌زیستی شد که از بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ به اتهام جاسوسی در بازداشت به‌سر می‌برند.

او روز یکشنبه ۱۸ شهریورماه، به خبرگزاری ایرنا گفت وزیر اطلاعات که تنها مرجع رسمی اعلام جاسوس‌بودن افراد است، درمورد فعالان محیط‌‌زیستی به‌طور رسمی اعلام کرده است که آن‌ها جاسوس نیستند.

کلانتری افزود: «ما نمی‌گوییم این افراد را آزاد یا اعدام کنند، بلکه خواستار تعیین تکلیف آنها هستیم و این بخشی از حقوق شهروندی ماست.»

به گفته او، قرار بوده است تکلیف این فعالان بازداشت‌شده تا پایان تابستان معین شود، اما این افراد هنوز دادگاهی نشده‌اند.

رییس سازمان محیط‌‌زیست پیش‌تر از تشکیل کمیته‌ای چهارنفره ازسوی دولت برای رسیدگی به وضعیت فعالان محیط‌زیستی خبر داده و گفته بود که براساس تحقیقات این کمیته، مدرکی دال‌بر جاسوس‌بودن آنها وجود ندارد، اما قوه‌قضاییه خود را مرجع اظهار نظر در این زمینه می‌داند.

در اوایل بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶، هفت فعال محیط‌زیست و درپی آن نیز تعداد دیگری از این فعالان به اتهاماتی ازجمله جاسوسی بازداشت شده‌اند.

یکی از این افراد بازداشت‌شده، کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و مدیرعامل موسسه «حیات‌وحش میراث پارسیان» بود که ۱۹ بهمن‌ماه در زندان اوین جان باخت. علت مرگ او «خودکشی» اعلام شد.

خانواده‌های این فعالان محیط‌‌زیستی مردادماه به روسای قوای سه‌گانه نامه نوشتند و خواستار تشکیل هیأتی از نمایندگان منتخب مجلس و دولت برای شفاف‌سازی پرونده و دیدار با بازداشتی‌ها شدند.

گفته می‌شود خانواده‌های این فعالان محیط‌‌زیست تاکنون پاسخ روشنی درباره اتهامات، وضعیت و محل نگهداری و همچنین سرنوشت بازداشت‌‌شدگان نگرفته‌اند.

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه‌قضاییه، در آخرین نشست خبری خود گفت که برای پنج نفر از فعالان، کیفرخواست با اتهامات امنیتی صادر و پرونده آنها برای رسیدگی به دادگاه ارجاع شده است.

این درحالی است که محمد حسین آقاسی، وکیل دو نفر از این فعالان  بازداشت‌شده به خبرگزاری ایرنا گفته است: «پرونده ۵ متهمی که کیفرخواست آنها صادر شده، هنوز به دادگاه نرفته و در اختیار دادستان تهران برای بررسی و ملاحظه کیفرخواست صادره، قرار دارد.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More