شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کلانتری: قوه قضاییه جلوی رسیدگی به استفاده از مازوت را گرفته است

 

در پی افزایش اعتراض شهروندان به آلودگی‌ هوای پایتخت و شهرهای بزرگ ایران به دلیل استفاده گسترده از سوخت مازوت، عیسی کلانتری،‌ رییس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد قوه قضاییه با صدور بخشنامه‌‌ای جلوی بررسی و اقدام در زمینه این بحران را گرفته است.

کلانتری در گفت‌وگویی با روزنامه «همدلی» که روز یکشنبه ۱۴ دی‌ماه منتشر شد، ضمن تایید استفاده از مازوت توسط صنایع سنگین گفت: «با توجه به محدودیت‌هایی که الان در صنعت نفت و برق وجود دارد،‌ به ما فشار آمده است که مدیران ما جلوی سوزاندن مازوت را در نیروگاه‌ها و کارخانجات نگیرند.»

او  این آلودگی را نقض «حقوق شهروندی مردم» خواند و اشاره کرد معاون دادستان کل کشور به استان‌ها بخشنامه کرده ممانعتی از سوزاندن مازوت و نفت کوره در نیروگاه‌ها صورت نگیرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: «یعنی کسی که باید قانون هوای پاک را اجرا کند،‌ از نظر امنیتی به این نتیجه رسیده که باید این مازوت سوزانده شود.»

کلانتری به تولید بالای مازوت توسط پالایشگاه‌ها اشاره کرد و گفت:‌ «این مازوت تولیدی یا باید صادر یا مصرف شود، چون اگر انبارها پر شود یا باید پالایشگاه‌ها تعطیل شود یا باید آن را مثلا در بیابانی یا جایی بریزند،‌ چون نمی‌توانند پالایشگاه‌ها را تعطیل کنند.»

از سوی دیگر عبدالرضا رحمانی فضلی،‌ وزیر کشور، در گفت‌وگو با کانال تلگرامی «آخرین خبر» گفته است: «هیچ تصمیمی برای تعطیلی گرفته نشده و معلوم نیست واقعا این آلودگی را تا کی خواهیم داشت.»

همزمان زهرا نژادبهرام و مجید فراهانی، اعضای شورای شهر تهران،‌ از نامه به کلانتری برای «اقدام» در ارتباط با استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها خبر داده و از سه قوه خواستند «جلسه فوری» در این زمینه برگزار کرده و «تصمیم عاجل» بگیرند.

استاندار تهران نیز روز شنبه اعلام کرد پیشنهاد تعطیلی دو روزه این استان به دلیل آلودگی هوا را به دولت می‌فرستد. بر اساس گزارش‌ها و تصاویر منتشرشده توسط رسانه‌ها،‌ ۱۵ منطقه در پایتخت در وضعیت «قرمز»‌ آلودگی هوا قرار گرفته‌اند.

اما این مشکل محدود به تهران نیست؛ در اصفهان نیز خبرگزاری ایرنا به نقل از یک کارشناس مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی از شاخص آلودگی هوای «ناسالم» برای عموم مردم خبر داده است.

شهرهای دیگری از جمله کرج،‌ اراک،‌ قزوین،‌ مشهد و تبریز نیز طی روزهای گذشته با این مساله مواجه شده‌اند و آلودگی در آن‌ها همچنان ادامه دارد.

 

شهروندان در رسانه‌های اجتماعی با داغ کردن هشتگ‌هایی از جمله «آلودگی هوا» نسبت به بی‌توجهی و عدم اقدام مقام‌های حکومت نسبت به این بحران هم‌زمان با شیوع کرونا انتقاد کرده‌اند.

 

آن‌ها با انتشار تصاویری از پوشش تهران با توده ذرات آلوده، این بحران را موجب «قتل مردم» خوانده و از مسئولیت داشتن مقام‌های حکومت در آن سخن می‌گویند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More