شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کودکان «مرتضی‌گرد»: حتی گوشی اندروید هم ندیده‌ایم، چه برسد به شاد

خبرگزاری ایلنا در گزارشی از وضعیت خانواده‌های یکی از شهرک‌های حاشیه‌ای تهران نوشت با بسته شدن مدارس و محرومیت دانش‌آموزان از گوشی‌های هوشمند، آن‌ها از تحصیل بازمانده‌اند و امکان شرکت در امتحانات را نیافته‌اند.

ایلنا روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه گفت‌وگو با اعضای خانواده‌ای کم بضاعت در شهرک «مرتضی‌گرد» در منطقه ۱۹ شهرداری تهران را منتشر کرده است که نشان می‌دهد کودکان آن هم از شرکت مناسب در کلاس‌های مجازی محروم‌اند و هم مجبورند برای تامین درآمد خانواده به کار در کنار درس بپردازند.

این خانواده که به گفته مادر سرپرست خانوار از داشتن گاز محروم است و امکان پرداخت هزینه چهارونیم میلیون تومانی گازکشی را ندارد، دو کودک محصل در مقطع ابتدایی دارد.

حمید، کلاس پنجم ابتدایی، می‌گوید: «ما تا الان گوشی موبایل نداشتیم و تنها از تلویزیون برخی درس‌هایمان را یاد گرفتیم. من تقریبا ۵۰ درصد از آموزش‌های تلویزیونی را یاد گرفتم که حتی به اندازه نصف درس‌های پارسالم هم نمی‌رسد.»

مادر خانواده می‌گوید طی بحران کرونا فرزندانش امکان حضور در مدرسه را نداشتند و به علت نداشتن گوشی همراه هوشمند نتوانستند در امتحانات مجازی نیز شرکت کنند.

تلویزیونی که این دانش‌آموزان از آن درس‌هایشان را دنبال می‌کنند یک تلویزیون قدیمی کوچک است که زیرنویس برنامه‌ها هم در آن قابل تشخیص نیست.

در آبان‌ماه مقام‌های وزارت آموزش و پرورش عدم دسترسی دانش‌آموزان مناطق محروم به سامانه آموزش آنلاین شاد را تایید کردند. حسن الحسینی،‌ مشاور این وزارتخانه، گفته بود حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار دانش‌آموز دسترسی به اینترنت و ابزار هوشمند ندارند.

 

شاد را ندیده‌ایم

دانش‌آموز خانواده محروم در ادامه اشاره می‌کند: «من تا به حال گوشی اندروید ندیده‌ام که حالا بخواهم برنامه شاد را ببینم.» برادر حمید هم صحبت‌های او را تایید و تکرار می‌کند.

مادر این خانواده اشاره کرده که فرزندان برادرش هم با آن‌ها زندگی می‌کنند.

یکی از این پسرها با نام رضا می‌گوید که پدرش کارگر بوده و اکنون در بیماری به سر می‌برد. رضا گفت: «من صبح‌ها تا ظهر در کارگاه مبل‌سازی کار می‌کنم و بعد از ظهرها که مدرسه تلویزیونی شروع می‌شود به خانه می‌روم و بعد که درس تمام شد دوباره به کارگاه برمی‌گردم.»

او اشاره کرده که به ازای کارهایش در کارگاه ماهانه تنها ۴۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند. رضا هم می‌گوید تاکنون برنامه شاد را ندیده و معلمش از او خواسته حضوری امتحانش را بدهد.

مادر این خانواده که از بیماری قند،‌ چربی و فشار خون رنج می‌برد اشاره کرده با وجود مراجعه حضوری چندباره به مدرسه هربار بسته بوده و بچه‌هایش امکان شرکت در امتحاناتشان را پیدا نکرده‌اند.

ایلنا اشاره کرده در شهرک مرتضی‌گرد کارگاه‌های مبل‌سازی و تولیدی فراوانی مستقر هستند و کارگران نوجوان و کودکان در آن‌ها کار می‌کنند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More