شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

گزارشگران بدون مرز: رژیم ایران درباره کرونا پنهان‌کاری می‌کند

 

سازمان گزارشگران بدون مرز، حکومت جمهوری اسلامی را به پنهان‌کاری درباره‌ همه‌گیر شدن ویروس کرونا با سرکوب اطلاع‌رسانی مستقل در ایران متهم کرد.

این سازمان، روز چهارشنبه هفتم اسفند، با انتشار بیانیه‌ای، ضمن محکوم کردن سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگارانی که تلاش در انتشار مستقل اطلاعات را دارند، نوشت: «رژیم تهران نمونه چین را دنبال می‌کند و سعی در پنهان کردن اطلاعات درباره واقعیت گسترش بیماری را دارد.»

رضا معینی، مسئول دفتر ایران و افغانستان گزارش‌گران بدون مرز، در این باره گفت: «از یک سال پیش جمهوری اسلامی ایران نشان داده است که درباره بحران‌های پیاپی از بحران سیل تا آمار کشتگان و بازداشت‌شدگان اعتراض‌های آبان و یا سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی در اطلاع‌رسانی پنهان‌کاری می‌کند.»

او با تاکید بر این که «پنهان‌کاری در اطلاع‌رسانی افزایش خطر مرگ را در پی دارد»، ادامه داد: «پاس داشتن حق دسترسی مردم به اطلاعات با کیفیت، درست، مستقل و کثرت‌گرا که در اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است، بهترین راه‌حل برای حفاظت مردم و مبارزه با شایعه‌پراکنی است.»

در بیانیه گزارش‌گران بدون مرز آمده که انتشار یک‌باره خبر مرگ دو نفر در شهر قم بر اثر ابتلا به کرونا «نشان از آن داشت که ویروس پیش از این در میان مردم همه‌گیر شده است».

این سازمان اضافه کرد: «از آن روز مقامات رسمی حکومت ایران با وجود تکرار مهار گسترش بیماری اما از دادن آمار دقیق و واقعی افراد آلوده شده و یا کشته شده بر اثر این ویروس خودداری و از انجام وظیفه روزنامه‌نگاران بازداری می‌کنند.»

گزارشگران بدون مرز خبر داد که روز ۴ اسفند، محمد مساعد روزنامه‌نگار مستقل را ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در پی انتشار خبر و ابراز نظر بر روی شبکه‌های اجتماعی، احضار و بازجویی کردند و او پس از گرفتن تلفن و کامپیوتر و بستن حساب‌هایش در توییتر و تلگرام آزاد شد.

همچنین در شبکه‌های اجتماعی شماری از کاربران، از جمله روزنامه‌نگاران به سانسور، پنهانکاری و ناکارآمدی مسئولان در ایران اعتراض کرده‌اند.

گزارشگران بدون مرز به واکنش وحید مجید فرمانده پلیس فتا در این زمینه اشاره کرده که گفته است: «۹۰ حوزه مجازی که در نشر اکاذیب و شایعه‌پراکنی (کرونا) فعالیت می‌کردند مورد بررسی قرار گرفت و نزدیک به ۳۰ پرونده تشکیل و در نهایت افرادی در استان‌های کردستان هرمزگان و خراسان جنوبی افرادی دستگیر شدند.»

پیش‌تر، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرده بود واشینگتن از این که ممکن است ایران اطلاعات مهمی را درباره شیوع ویروس کرونا در این کشور پنهان کرده باشد، «شدیدا نگران است».

او روز سه‌شنبه با متهم کردن چین به سانسور رسانه‌ها و همچنین بخش بهداشتی این کشور گفت: «آمریکا از اطلاعات مبنی بر این که رژیم ایران ممکن است جزئیات حساسی را درباره شیوع [ویروس کرونا] در این کشور حذف کرده، شدیدا نگران است.»

جمهوری اسلامی ایران دررده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۹ گزارش‌گران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۰ قرار دارد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More