شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

قارچ جادویی در مسیر قانونی شدن در ایالت اورگان آمریکا

 

دادستان ایالت اورگان در غرب آمریکا در آخرین روزهای کاری سال ۲۰۱۸، متن همه‌پرسی آزادی مصرف درمانی قارچ جادویی (Magic Mushroom) را تایید کرد، تا گام نخست برداشته شود و شاید در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰، این موضوع در آن ایالت به رای مردم گذاشته شود.

حالا باید ۱۴۰ هزار امضا در این ایالت جمع شود تا قارچ جادویی در فهرست انتخابات پیش‌رو قرار بگیرد.

در انتخابات‌های ریاست‌جمهوری و میان‌دوره‌ای آمریکا، علاوه بر چهره‌های برجسته سیاسی مثل شخص رییس‌جمهوری یا سناتورها، موضوع‌های مختلف را نیز به رای مردم می‌گذارند.

ماریجوانا یا گُل به‌همین شکل در ۳۳ ایالت آمریکا برای مصارف درمانی و در ۱۰ ایالت از این ۳۳ ایالت برای مصرف تفریحی آزاد شد.

هم‌زمان، برخی از قانون‌گذارهای مجلس ایالتی اورگان پیش‌نویس قانونی را بررسی می‌کنند که در صورت تصویب، از قارچ جادویی جرم‌زدایی خواهد کرد و اجازه کشت برای مصارف دارویی را خواهد داد.

این اقدام هم‌سو با دیگر تلاش‌ها در ایالت‌های کالیفرنیا، دنور و کلورادو است تا شاید بشود به ممنوعیت مصرف این قارچ پایان داد، ممنوعیتی که در نیمه قرن بیستم میلادی وضع شد.

هرچند تاریخ استفاده از گونه‌های مختلف قارچ جادویی به حدود ۱۰هزار سال پیش (بین ۷ تا ۹ هزار سال پیش از میلاد مسیح) برمی‌گردد. سنگ‌نگاشته‌های بازمانده از بومیان شمال آفریقا در الجزایر کنونی از استفاده از قارچ جادویی حکایت دارد.

دولت فدرال آمریکا در دهه ۱۹۷۰ میلادی، قارچ جادویی را در فهرست مواد مخدر درجه یک قرار داد؛ قرار گرفتن در این فهرست، یعنی اینکه کشت، مصرف، خرید، فروش یا حتی تحقیق بر این گیاه ممنوع است، مگر آن‌که دولت فدرال برایش مجوزِ مورد‌ی صادر کرده باشد.

اقلامی در فهرست مواد مخدر درجه یک قرار می‌گیرند که کوچک‌ترین خاصیت درمانی ندارند.

بااین‌حال، تحقیق‌های تازه نشان داده‌اند که استفاده اندک و منظم قارچ جادویی می‌تواند به درمان بیماری‌های افسردگی و اضطراب کمک کند و همچنین درمانگر اعتیاد باشد.

اخیرا پژوهشگرهای دانشگاه جانز هاپکینز در آمریکا درخواست کرده‌اند قارچ جادویی به مواد مخدر درجه چهار نزول کند، یعنی هم‌سطح داروهایی مانند زاناکس (Xanax).

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More