شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تصاویر ماهواره‌ای از فعالیت‌های مشکوک ایران در سایت سنجریان جاجرود خبر می‌دهد

فاکس نیوز گزارش داد تصاویر جدید ماهواره‌ای که به تازگی به آنها دست‌یافته نشان می‌دهد که «فعالیت‌های مشکوک و غیر عادی» در اطراف سایت سنجریان، در نزدیکی جاجرود، در حال انجام است.

سنجریان یکی از سایت‌های مخفی است که اسرائیل پس از سرقت گسترده اطلاعات هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۸، از وجود آن خبر داده بود که گفته می‌شود از آن برای ساختن تجهیزات کوچک‌سازی سلاح‌های هسته‌ای استفاده می‌شده است.

تصاویر ماهواره‌ای جدید که از سوی شرکت مکسار ارائه شده و در آزمایشگاه اینتل لب مورد تحلیل قرار گرفته، نشان می‌دهد که در ۱۵ اکتبر سال ۲۰۲۰، ۲۴ مهر ۹۹، تعداد ۱۸ خودرو در این سایت حضور دارند.

همچنین تصاویر ماهواره‌ای که در ماه ژانویه گرفته شده نشان می‌دهد در این سایت حفاری صورت گرفته و یک جاده دسترسی جدید به این سایت ساخته شده است.

در عین حال، تصاویری که در ماه مارس گرفته شده نشان می‌دهد آثار حفاری و جاده‌ جدید پوشانده شده‌اند. در حال حاضر نیز آنچه در تصاویر ماهواره‌ای مشاهده می‌شود تعدادی گودال به جا مانده از این حفاری‌ها است.

موساد در سال ۲۰۱۸ طی عملیاتی حدود ۵۰ هزار فایل کامپیوتری و ۵۰ هزار سند هسته‌ای ایران را به سرقت برد که حاوی اطلاعات مربوط به پروژه عماد، برنامه علمی ساخت سلاح هسته‌ای، هستند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که ایران پیگیری این پروژه را در سال ۲۰۰۳ متوقف کرده بود.

 رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه در اولین روز از نشست فصلی شورای حکام با اشاره به خودداری جمهوری اسلامی از پاسخ به پرسش‌های آژانس، از این که جمهوری اسلامی در حال پنهان کردن مواد اتمی است، شدیدا ابراز نگرانی کرد.

گروسی گفت: «پس از چندین ماه، ایران توضیحات لازم درباره وجود ذرات هسته‌ای در هیچ کدام از سه مکانی که آژانس بازدید تکمیلی انجام داد، ارائه نکرده است.»

گروسی با ابراز نگرانی از اینکه ممکن است مذاکرات فنی میان آژانس و ایران نتایج مورد انتظار را به دنبال نداشته باشد، بر ضرورت «الزام ایران برای شفاف‌سازی و حل بدون تاخیر این مسائل، با ارائه اطلاعات، مستندات و پاسخ‌ها به پرسش‌های آژانس» تاکید کرد.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More