شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
سرنوشت ۱۹۰ میلیون دلار در هاله‌ای از ابهام؛

رمزهای عبوری که با مرگ مالک صرافی ارز دیجیتال به گور رفت

 

 

مرگ مالک یک صرافی ارز دیجیتال سرنوشت ۱۹۰ میلیون دلار را در هاله‌ای از ابهام فرو برد

در پی مرگ ناگهانی موسس کوادریگا سی اکس (QuadrigaCX)، بورس ارز رمزپایه در کانادا امکان دسترسی به دست‌کم ۱۳۷ میلیون دلار سرمایه مشتری‌هایش را از دست داد و به دلیل اختلاف با طرف ثالث به ۵۳ میلیون دلار دیگر نیز دسترسی ندارد.

قضیه وقتی پیچیده‌تر می‌شود که بدانیم بسیاری از مشتری‌های کوادریگا سی اکس همچنان به تراکنش‌ها و انتقال‌های خودکار ادامه داده‌اند.  

جری کاتن، مدیر شرکت کوادریگا سی اکس، تنها کسی بود که به کیف پول آفلاین سکه‌های دیجیتالی دسترسی داشت و به گواهی بیوه‌اش، جنیفر رابرتسون، در ماه دسامبر در سن ۳۰ سالگی در اثر بیماری کرون، نوعی التهاب روده، در هند درگذشت.

کوادریگا سی اکس نیز، مثل بسیاری از صاحبان ارز رمزپایه، برای حفظ امنیت و جلوگیری از دستبرد هکرها بخش اعظم دارایی‌اش را در کیف دیجیتالی که به اینترنت وصل نبود نگه می‌داشت.   

اما پرونده حقوقی این ماجرا نشان می‌دهد که کیف پول‌های سرد یا آفلاین به‌هیچ‌وجه شیوه مطمئنی برای نگهداری سکه‌های دیجیتال نیستند. به شهادت رابرتسون، کاتن کیف پول سرد را در لپ‌تاپ رمزگذاری‌شده‌ای نگهداری می‌کرد که فقط خودش می‌توانست رمزگشایی کند. او می‌گوید طبق اسناد و پرونده‌های شرکت، در این کیف پول سرد ۱۸۰ میلیون دلار کانادا (معادل ۱۳۷ میلیون دلار آمریکا) ذخیره شده بود، که اکنون همه‌شان از دسترس کوادریگا سی اکس و ۱۰۰ هزار مشتری‌اش خارج شده است.

بیوه کاتن در ادامه گفت افراد متخصصی را استخدام کرده است تا لپ‌تاپ را رمزگشایی کنند و یکی از آن‌ها فعلا توانسته است حساب ایمیل شخصی و کاری کاتن را هک کند و الان سعی دارد به حساب ایمیل رمزگذاری‌شده‌اش دسترسی پیدا کند. اما احتمال موفقیت در خواندن مکاتبات اندک است، چون به گفته این متخصص، «پیام‌ها پس از مدت کوتاهی از این سیستم پیام‌رسان رمزگذاری‌شده ناپدید می‌شوند».

این رسوایی برای بسیاری از موسسه‌های مالی تصور‌ناپذیر است، اما متاسفانه یکی از موارد مشابه بی‌شماری است که در سال‌های اخیر به بورس ارز رمزپایه ضربه زده است. قضاوت اصلی این قضیه با کسانی است که همچنان سرمایه‌هایشان را به چنین شرکت‌هایی می‌سپرند.  

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More