شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

یک نماینده مجلس بریتانیا اسناد محرمانه فیسبوک را افشا می‌کند

 

یکی از نمایندگان مجلس بریتانیا که به اسناد محرمانه‌ای درباره فیسبوک دست پیدا کرده، می‌گوید می‌تواند آن‌ها را تا هفته آینده برای عموم منتشر کند.

به گزارش خبرگزاری سی‌ان‌ان، دامیان کالینز، رئیس کمیته پارلمانی بریتانیا به خبرنگاران گفت است که بلافاصله پس از بررسی و حذف اطلاعات خصوصی در اسناد، آن‌ها را منتشر خواهد کرد.

فیسبوک ماه‌هاست تلاش می‌کند تا جلوی درز و انتشار این اسناد را بگیرد. این اسناد مربوط به بخشی از دادگاه یک پرونده بین فیسبوک و یک شرکت برنامه‌نویسی کوچک در کالیفرنیاست.

دامیان کالینز تنها چند روز پیش از برگزاری یک دادرسی غیرمعمول برای فیسبوک در لندن که با حضور هشت کشور شامل آرژانتین، برزیل، بلژیک، کانادا، فرانسه، ایرلند، لتونی، سنگاپور و بریتانیا برگزار شد، این اسناد را به‌دست آورده است.

علی‌رغم اینکه بارها پیش از برگزاری این دادرسی، از مارک زاکربرگ، موسس و مدیرعامل فیسبوک درخواست شده بود تا در آن حضور یابد، این شرکت تصمیم گرفت یکی از نمایندگانش را راهی این جلسه کند؛ مساله‌ای که سبب شد صندلی «زاکربرگ» در این رویداد خالی بماند.

بنابراین قانون‌گذاران در این جلسه، ریچارد آلن، عضو سابق مجلس عوام بریتانیا و معاون سیاست عمومی اروپا، خاورمیانه و آفریقای فیسبوک را مورد سوال قرار دادند.

یکی از سوالات مطرح‌شده در این جلسه، مربوط به ایمیل سال ۲۰۱۴ یکی از مهندسان فیسبوک است که درباره جمع‌آوری روزانه داده‌های فیسبوک از طریق شبکه اجتماعی «پینترست» توسط آی‌پی‌های وابسته به روسیه هشدار داده است.

پس از رسوایی دست‌یافتن یک شرکت مشاوره سیاسی با مرکزیت لندن، به اطلاعات میلیون‌ها کاربر فیسبوک و استفاده از آن‌ها در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، ارزش سهام فیسبوک تا ۷۵ میلیارد دلار سقوط کرد.

همچنین مارک زاکربرگ بابت اشتباهاتی که منجربه بهره‌برداری از اطلاعات شخصی میلیون‌ها کاربر این رسانه اجتماعی برای پیروزی دونالد ترامپ در این انتخابات شده بود، عذرخواهی کرد.

فیسبوک یک سال گذشته را با مشکلات بزرگی نظیر اخبار جعلی، دخالت در انتخابات و نگرانی‌های مرتبط با حریم خصوصی کاربرانش روبه‌رو بوده و زاکربرگ، طی این مدت به‌شدت تحت فشار قرار گرفته است؛ تا جایی که حتی برخی سهامداران خواهان کناره‌گیری او از سمت رئیس هیات‌مدیره شده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More