شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

انجمن قلب آمریکا: ماری‌جوانا می‌تواند موجب تحریک قلب و سکته شود

 

انجمن قلب آمریکا اعلام کرد مصرف ماری‌جوانا و حشیش برای سلامت قلب مضر است و می‌تواند با تحریک وضعیت قلب موجب سکته شود.

رز ماری رابرتسون، معاون ارشد علوم و پزشکی انجمن قلب آمریکا، با صدور بیانیه‌ای گفت این انجمن توصیه می‌کند مردم به دلیل «آسیب‌های احتمالی به قلب،‌ ریه‌ها و رگ‌ها» موادی از جمله محصولات حشیش را استعمال نکنند.

این بیانیه در ژورنال این انجمن و بر اساس بررسی مطالعات موجود در زمینه ارتباط میان حشیش و قلب منتشر شده است.

بر اساس اطلاعیه این انجمن، مصرف ماری‌جوانا پتانسیل ایجاد تداخل با داروهای تجویزشده را دارد و می‌تواند موجب «تحریک وضعیت قلبی عروقی و حوادثی مانند سکته قلبی و مغزی» شود.

رابرت پیج،‌ استاد دانشگاه کلورادو که ریاست گروه پزشکی نویسنده این بیانیه را بر عهده داشته، می‌گوید هر کسی که قصد دارد ماری‌جوانا مصرف کند باید ابتدا «خطرات احتمالی» ناشی از آن را با متخصصان سلامت مورد بحث قرار دهد.

او افزود: «اگر افراد به دلیل اثرات دارویی یا تفریحی از حشیش استفاده کنند،‌ شکل دهانی و موضعی که می‌توان آن را اندازه‌گیری کرد، ممکن است برخی از مضرات احتمالی را کاهش دهد.»

این استاد دانشکده داروسازی بالینی و پزشکی توانبخشی استفاده از محصولات مجاز را دارای اهمیت حیاتی دانست و افزود: «هیچ کنترلی بر کیفیت یا محتویات محصولات حشیش فروخته‌شده در خیابان وجود ندارد.»

برخی مطالعات در این زمینه نشان می‌دهد ممکن است طی یک ساعت پس از استفاده از ماری‌جوانای حاوی تی‌اچ‌سی ناهنجاری‌های ریتم قلب رخ دهد. تی‌اچ‌سی ماده‌ای روانگردان است که موجب تغییر حال فرد،‌ مصطلح به «بالا» رفتن، می‌شود.

بر اساس مطالعاتی دیگر،‌ تی‌اچ‌سی می‌تواند موجب افزایش ضربان قلب و نیاز این عضو به اکسیژن شود که دیواره شریان‌های خونی را مختل کرده و در صورت استعداد موجب فشار خون بالاتر شود.

بر اساس بیانیه انجمن قلب آمریکا، سیگار ماری‌جوانا موادی مشابه به سیگار تنباکو دارد. این بیانیه درد قفسه سینه،‌ حمله قلبی،‌ اختلال ضربان قلب و مشکلات جدی دیگر در وضعیت قلبی را با  مسمومیت مونوکسید کربن سیگار و حشیش مرتبط می‌داند.

این مشکلات خطر را برای افراد با بیماری قلبی خطر افزایش می‌دهد.

در مقایسه با تی‌اچ‌سی،‌ سی‌بی‌دی که یکی دیگر از ۸۰ ماده شیمیایی موجود در حشیش است و تغییر حالی مانند با تی‌اچ‌سی ایجاد نمی‌کند، «به نظر نمی‌رسد» موجب صدمه به قلب شود.

استاد دانشگاه کلورادو می‌گوید «یک احتیاط در مورد همه یافته‌های این تحقیق وجود دارد: مطالعات موجود درباره ماری‌جوانا و قلب کوتاه‌مدت، مشاهده‌ای و گذشته‌نگر است که روند را مشخص می‌کند، اما علت و معلولی را اثبات نمی‌کند.» 

او بر نیاز عموم به اطلاعات «مستند و علمی» در مورد اثر حشیش بر شریان‌های خون و قلب اشاره کرد.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More