شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هشدار نظام پزشکی ایران درباره فاصله‌گذاری هوشمند: نمی‌توان برای همه شهرها نسخه واحد نوشت

در پی تصمیم دولت ایران برای اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی، سازمان نظام پزشکی با صدور بیانیه‌ای ضمن اشاره به وضعیت متفاوت شمار مبتلایان به کرونا در شهرهای مختلف اعلام کرد: نمی‌توان برای همه کشور نسخه واحد صادر کرد.

در بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۲۵ فروردین‌ماه منتشر شده سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: «در ارزیابی‌های علمی و اپیدمیولوژیک، اجرای این مدل وقتی ممکن و مفید است که تعداد و آمار واقعی مبتلایان به حدی کم باشد که قابل رصد و ارزیابی نه تنها افراد، بلکه خانواده‌ها با تست‌های دقیق آزمایشگاهی و کنترل فعال موارد، میسر باشد.»

این سازمان همچنین به «فاصله زیاد» آمار اعلامی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و همچنین آمار واقعی مبتلایان با حد علمی پذیرش فاصله‌گذاری هوشمند اشاره کرده است.

نظام پزشکی بر نیاز به آموزش تمام پرسنل و افراد بهره‌مند از این مدل،‌ آموزش مبرم مردم،‌ کنترل جدی،‌ ابزار مشخص برای نظارت و اعمال محدودیت‌های لازم در اجرای این طرح تاکید کرد.

این بیانیه اضافه می‌کند که نمی‌توان برای همه کشور و شهرهای مختلف به دلیل تفاوت شیوع و آمار واقعی مبتلایان «نسخه واحد» نوشت.

سازمان نظام پزشکی در ادامه در زمینه امکان «اعمال نظارت و کنترل اصول بهداشتی» هم‌زمان با ثبت مشاغل بازگشایی‌شده ابراز تردید کرد.

همچنین این بیانیه بر اساس توصیه سازمان جهانی بهداشت بر تمدید کنترل‌های موثر و اعمال نظارت برای مدت زمان بیشتر تاکید می‌کند.

در بخشی از این بیانیه نیز با اشاره به شکل‌گیری تجمع‌های کنترل نشده در اماکن عمومی شهرها از جمله تهران، درباره هدر رفتن زحمت گذشته و مواجهه با «تهدید‌های جدی در مورد اوج گرفتن مجدد بیماری» به دلیل در نظر نگرفتن لوازم علمی و اجرایی هشدار داده شده است.

در حالی که آمار رسمی روز یکشنبه وزارت بهداشت حاکی از وجود بیش از ۷۱ هزار مبتلا به کرونا در ایران است،‌ گزارش‌ها همچنان از شمار بالاتر مبتلایان در این کشور حکایت دارد.

مقام‌های دولت ایران در قالب طرح فاصله‌گذاری هوشمند طی روزهای گذشته مجوز بازگشایی شماری از کسب‌وکارها و ادارات را صادر کرده و همچنین منع رفت‌وآمد میان شهری در استان‌ها را آزاد کرده‌اند.

پیشتر نیز علیرضا زالی و مینو محرز،‌ اعضای ستاد مقابله با کرونا، درباره بازگشت مردم به خیابان‌ها و موج جدید شیوع کرونا هشدار داده بودند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More