شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اکوتراپی یا طبیعت‌درمانی؛ جدید‌ترین روش درمان افسردگی و اضطراب

ترکیب فعالیت فیزیکی، ارتباط اجتماعی و قرار گرفتن در قلب طبیعت، باغبانی را تبدیل به فعالیتی می‌کند که برای سلامت روان مفید است.

بسیاری از باغبان‌ها می‌دانند که گِلی‌ شدن دست‌ها، مراقبت از گیاهان از دانه تا شکفتن و تماشای تغییر فصل‌‌ها چقدر مسرت‌بخش است. باغبانی اینک بیش از پیش به‌عنوان راهی برای بهبود و مدیریت بهداشت روان مورد توجه سازمان ملی بهداشت و درمان بریتانیا قرار گرفته‌ است. 

در یکی از مراکز پزشکی محلی در منطقه هیومِ شهر منچستر، برای مراجعه‌کنندگانی که اضطراب و افسردگی دارند باغبانی تجویز می‌‌شود. به بیماران گیاهانی می‌دهند تا از آن‌ها مراقبت کنند و پس از مدتی این گیاهان را در باغچه همان مرکز پزشکی می‌کارند، جایی که افراد می‌توانند در فعالیتی مشترک گرد هم آیند و روابط اجتماعی‌شان را تقویت کنند.

برنامه‌های مشابه دیگری نیز وجود دارد، از جمله باغ سیدِنَم در جنوب لندن که به تجویز پزشکان، جلسات درمانی برگزار می‌کند. اِیمی جی، از موسسه خیریه سلامت روان، می‌گوید: «پژوهش‌ها نشان می‌دهد که فعالیت‌‌های خارج از خانه یا طبیعت‌درمانی، از جمله باغبانی و پیاده‌روی، مزایای بسیار زیادی برای سلامت انسان دارد و حتی شاید به اندازه داروهای ضدافسردگی در درمان اضطراب و افسردگی‌ خفیف تا متوسط موثر باشد. چون ترکیبی است از افزایش فعالیت بدنی، که همه می‌دانیم فواید فراوانی برای سلامت جسم و روان دارد، ارتباط اجتماعی منظم که از احساس تنهایی می‌کاهد و اعتماد‌به‌نفس را تقویت می‌کند و بودن در طبیعت که روحیه عمومی و احساس سلامت و شادابی را در افراد تقویت می‌کند.»

او در ادامه می‌‌گوید رنگ‌ها، صداها و بوی باغچه برای سلامتی و شادابی مفید است و در عین‌ حال، مراقبت از باغ و باغچه به فرد این حس رضایت را می‌دهد که کاری را به سرانجام رسانده است و از سویی، ارتباط فرد با محیط طبیعی پیرامونش را محکم‌تر می‌کند، که هر دو در بهبود اعتماد‌به‌نفس و کاهش خشم مفیدند.

مونتی دان، باغبان و مجری تلویزیون، نیز برای کاهش افسردگی به باغبانی روی آورده‌ است. او اوایل سال جاری در ستونی در مجله «دنیای باغبان‌ها» (‌Gardeners’ World)، خوش‌بینی که باغبانی برای ما به ارمغان می‌آورد این‌گونه توصیف کرد: «وقتی چیزی می‌کارید، در واقع دارید در بحبوحه جهانی پر از استرس و آشفتگی، که گه‌گاه واقعا هولناک می‌شود، برای آینده‌ای زیبا سرمایه‌گذاری می‌کنید.»

حتی اگر این موارد شما را قانع نکرده باشد که باغبانی معجزه می‌کند، خودتان را آماده کنید؛ به احتمال زیاد درمان‌های غیر‌دارویی با تجویز فعالیت‌های اجتماعی در راه‌اند، از هنر و کارهای دستی گرفته تا پیاده‌روی و کلاس‌های آواز.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More