شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مسواک بزنید تا از زوال عقل در امان بمانید

 

مسیری که طی کرده‌ایم تا به وضعیت مطلوب امروز در زمینه بهداشت دهان و دندان برسیم، طولانی و گاهی شگفت‌انگیز بوده است. از همان دورانی که از دسته‌شاخه‌ها و موی زبر حیوانات برای تمیز کردن مرواریدهای سفید دهان استفاده می‌شد، تا اولین مسواکی که یک زندانی پشت میله‌های زندان اختراع کرد، سلامت دندان‌ها همیشه مورد توجه و تامل بوده است.

با این‌که بیش از ۵۰ درصد مراجعه‌ها به دندانپزشک برای چکاپ و پیشگیری است، نه درمان و ترمیم، بسیاری از ما هنوز درست نمی‌دانیم بهترین روش مراقبت از دندان‌ها چیست. در ادامه از سیر تا پیاز بهداشت دندان را برایتان می‌گوییم. 

 

بهداشت دندان روی سلامت عمومی اثرگذار است

سلامت دندان‌ها اغلب نادیده گرفته می‌شود، اما می‌تواند نشان‌دهنده سلامت عمومی و احتمال بروز برخی بیماری‌ها در سال‌های آتی باشد. بنابراین، پایبندی به عادت پاکسازی منظم و صحیح دندان‌ها می‌تواند فواید جدی و طولانی‌مدت داشته باشد. برای شروع روی حقایقی که در زیر می‌آید تامل کنید.

 • کسانی که بین صفر تا ۹ دندان دارند، ۸۱ درصد بیش از کسانی که ۲۰ دندان یا بیشتر دارند، احتمال دارد به زوال عقل یا دمانس مبتلا شود.

 • باکتریِ عامل بروز بیماری لثه می‌تواند وارد جریان خون شود و احتمال ابتلا به بیماری قلبی و سکته را افزایش می‌دهد.

 • احتمال زایمان زودرس و تولد نوزاد کم‌وزن در زنان باردار دچار التهاب لثه بیشتر است.

 • یافته‌های دانشمندان ژاپنی نشان می‌دهد کسانی که در سن ۷۰ سالگی دست‌کم ۲۰ دندان دارند، بیشتر عمر می‌کنند.

 

شکر دشمن لبخند زیبا

یکی از عوامل تعیین‌کننده در بهداشت دندان و در نتیجه سلامت عمومی، برنامه غذایی سالم است. شکر یکی از بزرگ‌‌ترین تهدیدها برای سلامت دندان‌هاست و متاسفانه در اکثر مواد غذایی که روزانه مصرف می‌کنیم وجود دارد و اغلب از آن بی‌خبریم.

هرچند مینای دندان یکی از سخت‌ترین بخش‌های بدن ماست، در مقابل حمله مقاوم و مصون نیست. وقتی میزان شکری که مصرف می‌کنیم زیاد باشد، اسیدهایی در دهان تولید می‌شود که به‌‌نوبه خود، مواد آلی دندان‌ها را از بین می‌برد. این مواد آلی با مصرف کلسیم زیاد و مواد غذایی فسفردار مانند شیر، مرغ، پنیر و مغزهای آجیل دوباره تجدید می‌شود. با قرار دادن دندان‌ها در معرض برنامه غذایی سرشار از مواد قندی، در واقع به آن‌ها فشار و استرس وارد می‌کنیم.

آشنایی با ۶ مرحله پوسیدگی دندان کمک می‌کند تا در صورت بروز هر کدام از این علایم فساد، سریع وارد عمل شوید و از پیشرفت آن جلوگیری کنید.

 • مرحله یک: لکه‌های سفید

 • مرحله دو: پوسیدگی مینای دندان

 • مرحله سه: پوسیدگی عاج دندان

 • مرحله چهار: درگیر شدن مغز دندان

 • مرحله پنج: تشکیل آبسه

 • مرحله شش: از دست دادن دندان 

 

مسواک برقی یا مسواک دستی، مساله این است 

استفاده از مسواک دستی یا برقی، سوالی است که اغلب مطرح می‌شود. هرچند با اطلاعات ضد‌و‌نقیض موجود، دشوار می‌شود تشخیص داد بهترین روش برای تمیز و سالم نگه داشتن دندان‌هایمان کدام است، پژوهشگرها اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از مسواک برقی منجر می‌شود به 

 • کاهش ۱۱ درصدی التهاب لثه

 • کاهش ۲۱ درصدی جرم دندان

 • افزایش مدت مسواک زدن، زیرا بسیاری از مسواک‌های برقی زمان‌سنج دارند و در نتیجه برنامه پاکسازی دقیق‌تر و موثرتر است

اما باید توجه داشت در عین این‌که مسواک برقی دندان‌ها را بهتر تمیز می‌کند، استفاده از نخ دندان نیز فراموش نشود تا از فاصله بین دندان‌ها که مسواک تمیز نمی‌کند، غافل نمانیم. 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More