شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دیدار یک نماینده مجلس با مهدی کروبی

 

دو نماینده مجلس ایران ضمن تایید دیدار مجتبی ذوالنوری با مهدی کروبی گفتند که از جزییات این دیدار اطلاع ندارند.

به گزارش ایلنا، محمد کاظمی، از نمایندگان مجلس دهم در واکنش به انتشار خبری در مورد دیدار اخیر مجتبی ذوالنوری، نماینده اصولگرای قم، با مهدی کروبی اعلام کرد: آنچنان که از شنیده‌ها مطلع هستم این است که این دیدار انجام شده است. نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی همچنین یادآور شد: «طبیعتا در جریان جزئیات بیشتری از این جلسه نیستم اما فرزند آقای کروبی نیز برگزاری دیدار را تایید کرده‌ است.»

پیشتر حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، خبرداده بود که مجتبی ذوالنور، نماینده قم در مجلس، پنج‌شنبه شب گذشته ۲۵آبان، به دیدار مهدی کروبی رفته است. این ملاقات در حدود یک ماه بعد از دیداری انجام می‌شود که اسماعیل دوستی با کروبی انجام داده بود.
حسین کروبی علاوه بر اعلام این دو دیدار گفته بود که افرادی که به دیدار پدرش در محل حصر می‌روند، توسط نهادهای امنیتی انتخاب می‌شوند.
فرزند مهدی کروبی درباره دیدار ذوالنور با مهدی کروبی گفته است: «آقای ذالنور دراین ملاقات نقطه نظرات خود را مطرح کرده و حاج آقا هم به بیان دیدگاه‌های خود پرداخته است. این ملاقات دوستانه و مفید بوده است.» وی افزود: «ذوالنور از دوستان قدیمی پدر است و در جریان اتفاقات بعد از ۸۸ هم در مرحله‌ای به کمک پدر شتافته است.»
حسین کروبی همچنین گفته بود: «قاعدتا این انتخاب از طریق شورای عالی امنیت ملی است. چون قبلا هم دبیر شورای امنیت گفته بود که سه نفر برای دیدار با کروبی انتخاب شده‌اند. منتها تصور ما این بود که دیدار آقای ذالنور با فاصله‌ای یک هفته‌ای از دیدار آقای دوستی محقق شود، ولی حدودا یک ماه به طول انجامید. البته امیدواریم که اگر گشایشی قرار است حاصل شود، تعداد ملاقات‌ها بیشتر و با فاصله زمانی کمتری صورت بگیرد.» او در پاسخ به این پرسش که آیا این دیدارها برای رد‌و‌بدل پیغام خاصی صورت می‌گیرد، گفت: تصورم این است که این دیدارها برای این منظور است که شرایط رفع حصر مهیا شود.
مصطفی کواکبیان، از نمایندگان اصلاح‌طلب و از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در پاسخ به سوالی در مورد تایید خبر دیدار ذوالنوری با کروبی گفت: «صرفا مطلعم که این دیدار انجام شده اما از جزئیات آن باخبر نیستم.»

این دیدار پس از آن انجام می‌شود که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، در جریان افتتاحیه نمایشگاه مطبوعات گفته بود: «واژه حصر واژه درستی نیست و آقایان مدنظر شما در حصر نیستند و می‌توانند هرکس را که اراده کنند، ببینند؛ کمااینکه به‌تازگی آقای کروبی درخواست کردند آقای دوستی را ببینند و این انجام شد.»
سخنان شمخانی البته با واکنش‌های بسیار در فضای مجازی روبه‌رو شد. حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، در واکنش به سخنان شمخانی گفته بود: «آقای شمخانی به جای آنکه بگوید در این پنج سال «برای رفع حصر چه کاری کرده صورت مساله را پاک می‌کند. بهتر است ایشان توضیح دهد که در این ۵ سال شورای امنیت چه اقدام مثبتی برای رفع حصر انجام داده است». او تاکید کرد: «در ارتباط با ملاقات آقای دوستی با آقای کروبی نیز نیروهای امنیتی فرد ملاقات کننده را انتخاب کردند که پیش حاج آقا برود و همچنین در مورد اشخاص دیگر نیز به همین ترتیب است و خود آقای کروبی نگفته‌اند چه کسی به ملاقات‌شان برود».
نرگس موسوی، ‌یکی از دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نیز در واکنش به سخنان شمخانی در توئیتر خود نوشت‌: «آنها همچنان در حصر خانگی هستند و از ديدن اقوام و دوستان خود كما فی السابق محروم هستند».

مهدی کروبی به همراه میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از رهبران معترض به نتایج انتخابات ۸۸، از بهمن ماه ۸۹، بدون تشکیل دادگاه و حکم قضائی در حصر خانگی هستند. در این سال‌ها بسیاری از چهره‌های سیاسی و مدنی خواستار رفع حصر از این افراد شده اند. رفع حصر همچنین به‌عنوان یکی از مطالبه‌های اصلی بخشی از رأی‌دهندگان به حسن روحانی در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ بود اما وعده‌های  حسن روحانی در این زمینه تاکنون عملی نشده است.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More