شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد تهران شد

 

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، امشب ششم آبان‌ماه، وارد تهران شد.

آمانو که به‌منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران به این کشور سفر کرده، قرار است صبح روز یکشنبه ۷ آبان، با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و پس‌از آن، با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، این سفر با هدف مرور آخرین وضعیت همکاری‌ها و ارتباطات دو طرف در رابطه با برجام، امور پادمانی و همکاری‌های هسته‌ای در امور صلح‌آمیز، انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، امروز در جمع خبرنگاران، سفر یوکیا آمانو را به‌منظور ملاقات و برگزاری مذاکرات چندجانبه با مسؤولان کشور دانست.

او افزود: "آمانو به صداقت و پای‌بندی ایران به تعهدات یادشده در برجام، آگاه است و می‌داند که ما در رعایت و اجرای وظایفمان درمورد مسائل هسته‌ای تخلف و تخطی نکرده‌ایم".

سخنگوی سازمان انرژی اتمی، با اشاره به طرح مباحث مخالف برجام ازجانب مقامات آمریکا و مباحث مرتبط با آن، گفت: "سفر امشب آقای آمانو می‌تواند تلاشی برای تقویت برجام و بااهمیت باشد".

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تاکنون هشت‌بار پای‌بندی ایران به تعهداتش براساس برجام را تأیید کرده است. در این راستا، عدم تأیید پای‌بندی ایران به برجام ازسوی دونالد ترامپ، رئیس دولت ایالات متحده‌ی آمریکا و تهدید ازسوی او به فسخ کامل برجام، با واکنش مقامات کشورهای مختلف جهان، ازجمله دیگر کشورهای عضو گروه ۱+۵ روبرو شده است.

ازسوی دیگر، نیکی هیلی، سفیر ایالات‌متحده‌ی آمریکا در سازمان ملل‌متحد نیز در هفته‌های گذشته، بارها از عدم دسترسی بازرسان هسته‌ای به پایگاه‌های نظامی ایران، ابراز نگرانی کرده و خواستار انجام این‌گونه بازرسی‌ها ازسوی سازمان بین‌المللی انرژی اتمی شده است.

۱۳ نماینده‌ی مجلس سنای آمریکا نیز در نامه‌ای به نیکی هیلی که روز جمعه ۵ آبان منتشر شد، خواستار تشدید بازرسی‌ها از برنامه‌ی هسته‌ای ایران شده‌اند.

این مسائل منجربه ابراز نگرانی شماری‌از رسانه‌های ایرانی در مورد اهداف احتمالی سفر آمانو به تهران شده است.

خبرگزاری میزان، سفر آمانو را به ایران، در شرایط فعلی، بسیار با اهمیت توصیف کرده‌ و با طرح سؤالاتی در مورد دلایل این سفر و اشاره به مخالفت‌های مقامات جمهوری اسلامی ایران با بازدید از مراکز نظامی کشور، تأکید کرده که "بازدید در هر سطحی، از پارچین ممنوع است".

روزنامه‌ی خراسان نیز در سرمقاله‌ی روز یک‌شنبه ۷ آبان‌ماه، باعنوان «آمانو به‌دنبال پارچین دوم است؟»،  آورده که اگرچه به‌نظر می‌رسد سفر آمانو عادی و مشابه دیگر سفرهایش به تهران است، اما دست‌کم می‌توان گفت که این سفر عادی، در شرایطی خاص انجام می شود.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More