شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وکیل زهرا کاظمی: سعید مرتضوی در مجلس ششم قاتل معرفی شد اما دادستانی مانع رسیدگی شد

 

محمد سیف‌زاده، وکیل اولیای دم زهرا کاظمی گفت در گزارش مجلس ششم سعید مرتضوی قاتل زهرا کاظمی معرفی شد اما تحت تعقیب قضایی قرار نگرفت.

سیف زاده روز یک‌شنبه ۶ اسفندماه در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین» با بیان اینکه در ایران تاکنون فردی به دلیل مرگ زندانیان در زندان مورد تعقیب قضایی قرار نگرفته است، اعلام کرد که سعید مرتضوی در گزارش مجلس ششم قاتل زهرا کاظمی معرفی شد اما تحت تعقیب قضایی قرار نگرفت و دادستانی مانع رسیدگی پرونده شد.

علی یونسی وزیر اطلاعات در دولت خاتمی، در گفت‌وگو با روزنامه ایران اعلام کرد برخلاف تشخیص وزارت اطلاعات دولت اصلاحات، سعید مرتضوی اصرار بر جاسوس بودن زهرا کاظمی داشت که در نهایت منجر به مرگ این شهروند ایرانی - کانادایی شد.

وکیل اولیای دم زهرا کاظمی تاکید کرد اگر فردی در زندان جان خود را از دست دهد حتی با عنوان «خودکشی»، مسؤولان زندان و دستگاه قضا مسؤول‌اند و باید تحت تعقیب قضایی قرار گیرند.

تاکنون تعدادی از بازداشتی‌های اعتراضات اخیر ایران و همچنین سیدامامی فعال محیط‌زیست متهم به جاسوسی در زندان‌های ایران جان خود را با عنوان «خودکشی» از دست داده‌اند.

سیف‌زاده گفت طبق قانون حفظ جان و تأمین امنیت جانی زندانیان بر عهده مسؤولان زندان، دادیار ناظر زندان، قاضی‌ پرونده و دادستان است.

وکیل اولیای دم زهرا کاظمی با اشاره به مرگ کاووس سیدامامی فعال محیط زیست متهم به جاسوسی، افزود تاکنون در ایران فردی به دلیل مرگ زندانیان در زندان مورد تعقیب قضایی قرار نگرفته است.

 

  • مساله زهرا کاظمی قطعاً قتل عمد بود

وکیل اولیای دم زهرا کاظمی گفت: «من به اتفاق عبدالفتاح سلطانی وکیل زهرا کاظمی بودیم که همه ما بعداً به زندان افتادیم. مساله زهرا کاظمی قطعاً قتل عمد بود و خیلی هم راحت مشخص می‌شد. دو تا ضربه به او وارد شده بود که اگر مشخص می‌شد کدام یک از این‌ها منجر به مرگ شده قاتل مشخص می‌شد. شعبه ۱۵دیوان عالی کشور کلیه نظرات من را تأیید کرد و پرونده را برای رسیدگی به پایین فرستادند که معلوم نشد چه شد و بعد هم همه ما را به زندان انداختند».

زهرا کاظمی خبرنگار و عکاس ایرانی - کانادایی سال ۸۲ در سفر خود به تهران هنگام ناآرامی‌ها و اعتراضات دانشجویی، به جرم عکاسی از تجمع برخی از خانواده‌های زندانیان در مقابل زندان اوین، بازداشت و در زندان در گذشت.

 

  • مهر تأیید مجلس ششم بر قتل زهرا کاظمی

سیف‌زاده به گزارش کمیسیون اصل ۹۰ و کمیسیون امنیت مجلس در خصوص فوت زهرا کاظمی اشاره کرد و گفت در این گزارش به صراحت اشاره شد که قاتل زهرا کاظمی کیست.

او افزود: «آن زمان تحقیقاتی که وزارت اطلاعات کرده بود بسیار جامع و کامل بود اما همان زمان دادستانی پرونده را از وزارت اطلاعات گرفت. وزارت اطلاعات حتی تا بازسازی صحنه قتل هم پیش رفته بود اما آن را از مسیر خود خارج کردند».

پرونده فوت زهرا کاظمی پس از گذشت سال‌ها در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به سرانجامی نرسید و تنها متهم پرونده یکی از کارمندان رده پایین وزارت اطلاعات بود که در نهایت تبرئه شد.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More