شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
گزارش نهاد ارزیابی جهانی سازمان ملل؛

جانداران زمین به سرعت در حال انقراضند

جامع‌ترین و در عین حال قاطع‌ترین گزارش مربوط به وضعیت طبیعت قرار است روز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت در پاریس منتشر شود.

نهاد ارزیابی جهانی سازمان ملل در این گزارش، تاثیر مصیبت‌بار بشریت را بر طبیعت مورد تاکید قرار داده است.

این گزارش احتمالا بیان خواهد داشت که جانداران زمین با سرعت بی‌سابقه‌ای در حال انقراض بوده و این ناشی از تغییر در نوع استفاده از زمین است.

از این رو پیشگیری از یک بحران بومی اقدام سریع در سطوح سیاسی را می‌طلبید.

ارگان بین‌دولتی علمی-سیاسی خدمات تنوع زیستی و اکوسیستمی (IPBES)  در طی سه سال گذشته مشغول تهیه یک گزارش ارزیابی هزار و هشتصد صفحه‌ای بوده است.

طی یک هفته گذشته، نویسندگان اصلی این گزارش، دیدارهایی با نمایندگان بیش از ۱۳۰ کشور در پاریس داشته‌اند تا ضمن لحاظ کردن جزئیات مهم، گزارش را حتی‌الامکان خلاصه کنند.

مطالعه‌‌ مذکور بر این نکته تاکید دارد که تا چه میزان انسان برای تامین غذا و آب بهداشتی، یا جذب گازهای دی‌اکسید کربن که مسبب گرمایش زمین است به طبیعت وابسته است.

در این گزارش انتظار می‌رود به تفصیل شرح داده شود چگونه انسان‌ها طی ۵۰ سال گذشته تمام جهان طبیعت را زیر پاهای خود له کرده‌اند. این گزارش همچنین شرح می‌دهد که در صورت عدم تغییرات اساسی، چه عواقبی در دهه‌های آتی گریبانگیر بشر خواهد شد.

سر باب واتسون، رئیس IPBES، به بی‌بی‌سی گفت: «به نظرم این گزارش را باید تحت عنوان «گیر افتادیم» تفسیر کرد. اما راهکارهایی نیز هست.»

او ادامه داد: «گزارش ما به این موضع می‌پردازد که تا چه میزان تنوع زیستی را از دست داده‌ایم و تا چه میزان قادر به حفظ بخشی از آن در آینده‌ایم.»

مطالعه صورت‌گرفته تاثیرات تغییر کاربری زمین را بر طبیعت مورد تحلیل قرار خواهد داد. قطع درختان برای فراهم کردن زمین کشاورزی هم‌زمان با مصرف روبه‌فزونی فرآورده‌های حیوانی بسیاری از گونه‌های بومی را از محل زندگیشان بیرون رانده است.

صید بیش از حد مجاز در بیشتر مناطق جهان ذخیره‌ ماهی‌ها را از بین برده است.  

این گزارش نسبت به افزایش سرعت انقراض گونه‌های بسیاری در دهه‌های آتی هشدار داده است.

فرانسوآ دو روگی، وزیر تغییرات اقلیمی، در سخنانی در افتتاحیه جلسه پاریس، نابودی تنوع زیستی را در حد آسیب‌های ناشی از تغییرات اقلیمی دانست.

او هشدار داد علیرغم افزایش دما که در سراسر جهان توجه همه را به خود جلب کرده است، نابودی کند طبیعت «بحران خاموش‌تری» است.

پیش از انتشار گزارش، حدود ۶۰۰ نفر از فعالان زیست‌محیطی از ۵۰ کشور جهان در نامه‌ای سرگشاده خواستار اقدام سیاسی در سایه گزارش IPBES  شدند. این نامه در روزنامه‌های مهم سراسر جهان منتشر شده است.

در این نامه آمده است: «هنوز فرصت حفظ آنچه باقی مانده و آغاز ترمیم طبیعت باقی است...اما برای این کار باید در شیوه زندگی‌مان تغییرات اساسی بدهیم، مثلا در شیوه استفاده از انرژی برای برق‌رسانی به جوامع‌مان، تهییه غذایمان و مدیریت پسماند هایمان.»

این نامه می‌افزاید: «اما برای تحقق این موضوع، نیازمند اقدام قاطع و بلندپروازانه از سوی رهبران جهانیم.»

جانداران زمین در معرض انقراض شامل چکاوک آسمانی، پروانه، زنبور عسل، سنجاب و جوجع‌تیغی است.

همچنین گروه موسوم به «دوستان زمین» هشدار داده‌اند که کاهش تنوع زیستی انسان را«در مسیر بلا» قرار داده است.

ساندرا بل، عضو این گروه، گفت: «تنوع زیستی ذاتا به رفاه انسان مربوط است. اگر وضعیت فعلی را متوقف نکنیم در آینده با این خطر مواجه خواهیم بود که حتی غذای لازم برای زنده ماندن نتوانیم تولید کنیم.»

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More