شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
«شورشی‌ها علیه انقراض» در تلاش برای از کار انداختن حمل و نقل عمومی بریتانیا

پلیس لندن اینترنت مترو را قطع کرد تا جلوی فعالان محیط‌زیست را بگیرد

در سومین روز از اشغال لندن به دست «شورشی‌ها علیه انقراض»، دوستداران محیط‌زیست تلاش می‌کنند تا قطارهای بریتانیا منتهی به لندن و حمل و نقل شهری پایتخت بریتانیا را متوقف کنند. در مقابل پلیس لندن،  اینترنت (وای‌فای) عمومی مترو این شهر را قطع کرد تا جلوی ارتباط و فعالیت این فعالان محیط‌زیست گرفته شود.

این در حالی است که آن‌ها سه روز است بعضی از پل‌ها و خیابان‌های اصلی شهر لندن را اشغال کرده‌اند و پلیس تاکنون دست‌کم ۲۹۰ نفر را بازداشت کرده است.

 

 

در «اعلامیه شورش» که در وب‌سایت رسمی این گروه منتشر شده است، آن‌ها نوشته‌اند «این تاریک‌ترین ساعت زندگی ما است». اشاره این فعالان محیط‌زیست، فعالیت صنعتی و سبک زندگی آدمی است که منجر به گرمایش زمین، تغییر رفتارهای آب‌وهوایی و در نهایت تغییر اقلیم شده است.

 

 

آن‌ها در این اعلامه همچنین دست بر «ششمین عصر انقراض بزرگ» در زمین گذاشته‌اند که در خشکی و دریا، سراغ گونه‌های مختلف جانوری، گیاهی و آبزی آمده است و به تدریج آن‌ها را از عالم هستی پاک می‌کند. علت این انقراض گسترده، انواع آلودگی‌ها، هجوم شهرها، روستاها و فعالیت‌های صنعتی (از جمله کشاورزی و دامداری صنعتی) و فعالیت‌های تفریحی (از جمله توریسم) به منابع طبیعی است.

شورشی‌ها علیه انقراض می‌گویند «حرف علم واضح است» ولی «سیاستمدارها حقیقت را نمی‌گویند». این گروه که دست‌کم ۲۳۰۰ داوطلب دارد، امیدوار است تا پایان ماه آوریل امسال، شهر لندن را تعطیل کند.

 

 

سه خواسته اصلی این گروه این است: یک، حقیقت درباره تغییر اقلیم گفته شود؛ دو، تا ۲۰۲۵ (در بریتانیا) تولید و مصرف کربن (یعنی سوخت‌های فسیلی) به صفر کاهش پیدا کند؛ و شورای مردمی شکل بگیرد تا فرآیند تغییر برای مهار گرمایش زمین را کنترل کند.

 

 

داوطلب‌های این گروه، جای افراد بازداشتی را مرتب می‌گیرند تا شاهرگ‌های حمل و نقل عمومی لندن از جمله «پل واترلو» بسته باقی بمانند.

شهرداری لندن با ارسال ایمیلی به مشترکان وب‌سایت سیستم حمل و نقل عمومی به آن‌ها هشدار داد «احتمالا دارد مترو شهر از کار بیفتد».

این گروه در واکنش به حرف سازمان‌هایی همانند سازمان ملل، ناسا و نظر اکثریت قاطع دانشمندان زمین (دست‌کم ۹۷ درصد آن‌ها) می‌گوید که اگر در چند سال پیش رو و حداکثر تا ۲۰۳۰ میلادی (۱۱ سال دیگر) کاری نشود، حیات بر زمین دگرگون می‌شود و حتی انسان هم در آستانه انقراض قرار می‌گیرد.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More