شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
آینده‌ای سیاه در انتظار انسان بر زمین

۱۵ حقیقت پنهان در گزارش تغییر اقلیمی دولت آمریکا

 

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا چهارمین گزارش سنجش اقلیمی دولت آمریکا را رد کرد و به‌سادگی گفت: «به آن باور ندارم.» این گزارش که آن را  ۱۳ موسسه دولتی آمریکا منتشر کرده‌اند، به‌دستور کنگره آمریکا آماده شده است.

کنگره به دولت دستور داده تا هر چهار سال یک مرتبه، سنجش اقلیمی خودش را منتشر کند و نظر ۳۰۰ دانشمند این کشور همراه با یک هزار دستیار این است: دمای میانگین هوا خیلی سریع‌تر از هر زمانی در تاریخ معاصر بیشتر می‌شود و همه‌چیز به‌خطر افتاده است.

در نوامبر ۲۰۱۷، وقتی بخش اول تحقیق این گروه منتشر شد، آنها گفتند «هیچ توضیح منطقی دیگری وجود ندارد» و نتیجه گرفتند که تغییرات اقلیمی ناشی از «فعالیت آدمی است و مشخصا وابسته به افزایش تولید گازهای گلخانه‌ای است.»

این گزارش متمرکز بر تاثیر گرمایش زمین بر مناطق مختلف آمریکا است و هزینه‌های تغییر اقلیم را بر سلامت، اقتصاد و زیرساخت‌های این کشور سنجیده است.

کاخ سفید اما تلاش کرد این گزارش دیده نشود و آن را روز دوم آذر، در آستانه جمعه سیاه منتشر کرد؛ زمانی که احتمال می‌دادند پوشش خبری کمتری پیدا کند. دولت فدرال آمریکا در تلاش است تا از مقررات محیط‌ زیستی بکاهد، قوانین حمایت از منابع آب، کنترل آلودگی هوا و آلاینده‌ها را کنار بزند.

دولت ترامپ روند خروج از پیمان پاریس را نیز شروع کرده است. پیمانی که در سال ۲۰۱۵ با هدف محدود کردن تولید گازهای گلخانه‌ای و عدم عبور از آستانه ۱/۵ درجه سانتی‌گراد توسط کشورهای جهان امضا شد. ترامپ معتقد است که «گرمایش زمین، هوچی‌گری چینی‌ها» است و این پیمان را برای اقتصاد این کشور مضر خوانده است. اخیرا سخنگوی کاخ سفید گفت که این گزارش تازه «الزاما برابر با حقایق علمی نیست»، هرچند برجسته‌ترین اقلیم‌شناسان کشور آن را نوشته‌اند.

با وجود آن که برخی سیاست‌مدارها مانند دونالد ترامپ، آب‌وهوا را (یعنی تغییرات لحظه‌ای در یک منطقه مشخص در دمای هوا، بارندگی و دیگر موارد مرتبط به هواشناسی) با اقلیم (یعنی وضعیت درازمدت یک منطقه جغرافیایی شامل بر رفتارهای طولانی‌مدت آب‌وهوایی، وضعیت دمایی در گذر دهه‌ها و تمامی موارد مرتبط به آب، خشکی و جو زمین) اشتباه می‌گیرند، اما این گزارش تازه به طور شفاف از خطرهای پیش رو می‌گوید.

البته این گزارش شامل شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای محافظه‌کارانه است و شدیدترین وضعیت پیش رو را در نظر نمی‌گیرد؛ وضعیتی که در آن انسان منقرض شده است.

همان‌طور که سازمان ملل متحد امسال هشدار داد، کمتر از ۱۲ سال برای بشر فرصت باقی مانده تا بتواند مهار گرمایش زمین را به‌دست بگیرد و روند آن را معکوس کند، وگرنه همه‌چیز به‌ خطر می‌افتد.

شبکه سی‌ان‌ان، ۱۵ حقیقت پنهان در این گزارش را به این ترتیب فهرست کرده است:

 

 

۱. از تولیدات کشاورزی کاسته می‌شود

تغییر اقلیم و تفاوت در رفتارهای آب‌وهوایی سبب می‌شود هم از کیفیت و هم از مقدار محصول کشاورزها کاسته شود. گرمایش زمین در آمریکا، مقدم بر همه غلات پرمصرف آدمی و دام همانند سویا و ذرت را هدف قرار داده است. مناطقی که بیشترین تولید کشاورزی آمریکا را دارند همانند کالیفرنیا و مید وِست (ایالت‌های میانی آمریکا) بیشترین آسیب را خواهند دید.

 

 

۲. دامداری صدمه خواهد دید

موج‌های گرما و دیگر تغییرات آب‌وهوایی، یعنی اضطراب، استرس و گسترش بیماری‌ها در میان گاوها و دیگر پستانداران و پرنده‌هایی می‌شود که انسان برای تولید گوشت و دیگر محصولات نگه می‌دارد. در ۱۲ سال آینده، آمریکا هر سال شاهد کاهش تولید لبنیاتش خواهد بود.

 

۳. صید کاهش می‌یابد

آب دریاها و اقیانوس‌ها همچنان مقدار بیشتری از دی‌اکسید کربن تولید آدمی را جذب می‌کند و اسیدی‌تر می‌شود. این آب‌ها همچنان بخش بیشتری از حرارت ناشی از گرمایش زمین را جذب می‌کند. در نتیجه، گونه‌های آبزی مثل گذشته نمی‌توانند دوام بیاورند یا تولیدمثل کنند. حتی بدون ماهیگیری صنعتی، آمریکا شاهد کاهش صید خود خواهد بود و علاوه بر این سخت‌پوستانی مثل خرچنگ یا میگو ناپدید می‌شوند.

 

۴. بیماری‌ها بیشتر می‌شوند

شرایط متفاوت آب‌وهوایی منجر به رویدادهای شدید آب‌وهوایی مثل سیلاب‌ها، خشکسالی، آتش‌سوزی‌ها و تمامی این‌ها یعنی بیماری‌ها بیشتر می‌شود. همچنین تولیدات غذایی، به‌ويژه تولیدات دریایی، بیشتر انواع آلودگی‌های شیمیایی را جذب و به بدن آدمی منتقل می‌کنند. بیماری‌های پوستی، ریوی، هپاتیت و تیفوس نیز از جمله بیماری‌ها خواهند بود که در آمریکا افزایش خواهند یافت.

 

 

۵. حشرات موذی بیشتر می‌شوند

هم‌زمان با اینکه زمین شاهد انقراض انواع حشرات است، حشرات خطرناک مثل انواع پشه در هوای گرم‌تر راحت‌تر تولیدمثل می‌کنند، بیشتر و طولانی‌تر زنده باقی می‌مانند و به قلمروهای تازه‌ای سفر می‌کنند. بیماری‌هایی مانند زیکا، لایم، تب دنگی (چیکونگونیا) گسترده‌تر می‌شوند.

 

۶. نفس کشیدن سخت‌تر می‌شود

تغییر اقلیم همراه با کاهش یا افزایش رطوبت هوا، آتش‌سوزی‌ها و توفان‌های بیشتر، یعنی آلرژی‌ها و آسم‌های بیشتر همراه خواهد بود چون نفس‌ کشیدن در آمریکا سخت‌تر خواهد شد. بیماری‌های بیشتر، بار مالی سنگین‌تری بر خانواده‌ها و دولت‌ها به همراه دارد.

 

۷. سلامت روان به‌خطر می‌افتد

موج‌ گرما و افزایش میانگین دما همچنین منجر به رفتارهای خشن‌تر، تمایل بیشتر به خودکشی و افزایش نرخ ابتلا به بیماری‌های مرتبط به سلامت روان می‌شود.

 

۸. آمریکایی‌های بیشتری خواهند مرد

تغییر اقلیم به معنای مرگ‌‌های ناشی از رویدادهای مانند آتش‌سوزی‌ها و توفان‌ها بیشتر خواهد بود ولی با هر درجه افزایش دما، ۲.۸ تا ۴ درصد به تعداد مرگ و میر در آمریکا اضافه خواهد شد.

 

۹. کمتر از امروز می‌توانیم کار کنیم

گرمایش زمین از توان کاری انسان می‌کاهد. آمریکا با افزایش میانگین دما، هر سال میلیاردها ساعت کاری از دست خواهد داد.

 

۱۰. تحرک کمتری خواهیم داشت

تفاوت در رفتارهای هوایی مانند موج گرما، از توان تحرکی انسان می‌کاهند. آدمی مانند قبل نمی‌تواند ورزش کند، جابه‌جا بشود یا تحرک داشته باشد.

 

 

۱۱. زیرساخت‌های آب از دست می‌روند

منابع آب شیرین موجود نایاب‌تر از گذشته می‌شوند و در نقاطی از آمریکا مانند مید وِست، به‌تدریج دیگر آب کافی برای مصرف شهری یا کشاورزی وجود نخواهد داشت.

 

۱۲. سیلاب‌های بیشتری در راهند

گرمایش زمین از زمان بارندگی می‌کاهد ولی باران‌ها را سنگین‌تر می‌کند. همانند امروز که ماه‌ها در برخی نقاط آمریکا باران نمی‌بارد و در گذر چند ساعت، معادل چند ماه در یک منطقه باران می‌بارد. نتیجه‌اش اینکه سیلاب‌ها متعددتر و مخرب‌تر می‌شوند.

 

۱۳. آتش‌سوزی‌ها مکرر می‌شوند

فصل آتش‌ در منابع طبیعی که همین‌الان نزدیک به سه ماه طولانی‌تر از میانه قرن بیستم میلادی شده است، در آمریکا طولانی‌تر می‌شوند. در برخی مناطق همانند کالیفرنیا، اورگان و ایالت واشنگتن، تا شش برابر امروز آتش‌هایی بزرگتر و مخرب‌تر شکل خواهند گرفت.

 

۱۴. تاریخ از دست می‌رود

آب دریاها و اقیانوس‌ها بالا می‌آیند، از یک طرف دیگر آتش‌سوزی‌ها و سیلاب‌ها افزایش می‌یابند. در نتیجه‌اش هزاران منطقه تاریخی کاملا نابود یا غرق می‌شوند.

 

۱۵. مارها و دیگر جانورهای مهلک بیشتر می‌شوند

افزایش دمای هوا بین سال‌های ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۲ به سوسک‌های درخت‌کش اجازه داد تا ۷ درصد جنگل‌های غرب آمریکا را نابود کنند. گرمایش زمین، فصل سرما در برخی نقاط را تا یک ماه طولانی‌تر و در مقابل در برخی نقاط روزهای سرد را کمتر می‌کند. این سوسک‌ها به‌تدریج به دیگر جنگل‌های آمریکا مهاجرت می‌کنند. در کنارش مارها و دیگر موجودات خطرناک بیشتر از گذشته می‌شوند، چون دمای هوا برای تولید مثل و زندگی آنها گرم‌تر و بهتر شده است.

 

*این مطلب با عنوان «۱۵ واقعیت در گزارش تغییر اقلیمی دولت آمریکا» در وب‌سایت سی‌ان‌ان منتشر شده و برای انتشار در ایران اینترنشنال، ترجمه و خلاصه شده و بخش‌هایی به آن اضافه شده‌ است.

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More