شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آمار قربانیان الکل تقلبی در ایران به ۵۲۵ نفر رسید

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، درباره تازه‌ترین آمار مسمومیت الکل تقلبی در این کشور گفت که طی  دو ماه گذشته ۵۲۵ نفر از مسمومین الکل تقلبی پس از مراجعه به بیمارستان‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

جهانپور، روز دوشنبه هشتم اردیبهشت، در نشست خبری روزانه خود درباره تعداد کل مسمومین نیز گفت: «از اول اسفند تا صبح امروز، ۵۰۱۱ نفر در کشور به دلیل مصرف الکل تقلبی دچار مسمومیت شدند.»

او ادامه داد: «در حال حاضر ۲۲۹ نفر بر اثر این مسمومیت در بخش‌های عادی و ۴۷ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و ۹۵ نفر از مسمومین، نابینا و کم‌بینا شده و ۴۰۵ نفر نیز نیازمند خدمات دیالیز شده‌اند.»

این در حالی است که به گفته محمد جواد مرادیان، رییس اورژانس استان فارس، در پی شیوع ویروس کرونا در ایران فقط در این استان ۹۸ نفر بر اثر مسمومیت الکل، جان خود را از دست داده‌اند.

مرادیان در گف‌وگو با ایسنا، درباره آمار این استان گفت: «آمار مسمومان با الکل صنعتی در استان تا صبح دوشنبه ۸ اردیبهشت به ۸۳۷ نفر رسید. از این تعداد ۷۳۹ نفر مسموم و تحت درمان قرار گرفتند و ۱۵ نفر از مسموم‌شدگان بستری و از این تعداد ۷ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.»

با شیوع ویروس کرونا در ایران، آمارهای مربوط به مسمومیت‌های الکل تقلبی در سراسر این کشور افزایش یافت.

ابراهیم قدوسی، رییس اداره پیشگیری و کاهش آسیب مصرف مواد و الکل وزارت بهداشت، پیشتر گفته است: «عده‌ای سودجو با سوء استفاده از نیاز مردم، با اضافه کردن وایتکس به الکل‌های صنعتی رنگی، محلولی‌ بی‌رنگ را به عنوان الکل طبی به بازار عرضه می‌کنند که موجب افزایش درصد مسمومیت‌ها شده است.» 

به تازگی آراز استادی، مدیرعامل یک شرکت در زمینه تولید کیت‌های آزمایشگاهی در آذربایجان غربی، از ساخت کیت تشخیص سریع متانول که برای انسان بسیار سمی است، خبر داده و گفته است: «این کیت تکنیکی ساده بوده و می‌تواند در زمان کمتر از پنج دقیقه متانول را در نمونه مورد نظر شناسایی کند.»

او به ایسنا گفت: «مواد الکلی که به‌صورت مستقیم در تماس با پوست، دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش انسان هستند باید عاری از متانول باشند و کیت حاضر در تشخیص متانول در مایعات کمک می‌کند.»

پس از انقلاب، فروش قانونی و نوشیدن مشروبات الکلی ممنوع شد و مردم مجبورند که برای مشروبات الکلی به بازار سیاه روی بیاورند. همچنین برخی تولید مشروبات تقلبی در ایران را به گروه‌های وابسته به حکومت منتسب کرده‌اند با این هدف که خطر مصرف چنین مشروباتی را بالا ببرند.

اما مصطفی تاج‌زاده، از مدیران پیشین وزارت کشور جمهوری اسلامی، ضمن درخواست برای تجدیدنظر در سیاست حکومت ایران درباره مشروبات الکلی، این سیاست را «شکست‌خورده» دانسته است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More