شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بریتانیا گزینه تحریم ایران را بررسی می‌کند

 

توبیاس الوود،  معاون وزیر دفاع بریتانیا، درباره توقیف یک نفتکش این کشور از سوی سپاه پاسداران گفت اولین مسئولیت این است که راه حلی برای این مساله بیاید.

معاون وزیر دفاع بریتانیا روز یکشنبه ۳۰ تیرماه در گفتگو با شبکه اسکای تاکید کرد که این کشور باید «برای باز نگه داشتن تنگه هرمز در خاورمیانه حضور نظامی داشته باشد.»

او درباره احتمال تحریم جمهوری اسلامی گفت این کشور چنین گزینه‌ای را ارزیابی می‌کند.

الوود گفت: «نیروی دریایی سلطنتی این کشور کوچک‌تر از آن است که بتواند منافع بریتانیا در سراسر جهان را مدیریت کند.»

شنبه شب ۲۹ تیرماه، روزنامه تلگراف خبر داد جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، قرار است در واکنش به توقیف استنا ایمپرو، بسته‌ای از اقدام‌های دیپلماتیک و اقتصادی شامل بلوکه کردن احتمالی اموال ایران را به پارلمان ارائه دهد.

نفتکش انگلیسی «استنا ایمپرو» عصر جمعه ۲۸ تیر ماه هنگام عبور از تنگه هرمز از سوی یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران توقیف شد.

الله‌مراد عفیفی‌پور، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان روز شنبه اعلام کرد کشتی بریتانیایی به دلیل «تصادم با یک شناور صیادی در تنگه هرمز» برای «بررسی شکایت شناور صیادی» توقیف شده است.

با وجود این توضیح، اغلب برآوردها حاکی از این است که توقیف نفتکش‌ بریتانیایی یک اقدام تلافی‌جویانه نسبت به توقیف نفتکش ایران از سوی بریتانیا در جبل‌الطارق است. 

دولت جبل‌الطارق روز جمعه ۱۴ تیر ضمن اعلام خبر  توقیف نفتکش گریس۱ که حامل ۲/۱ میلیون بشکه نفت ایران بود گفت که این اقدام «مستقیما ناشی از شواهد مستدل مبنی بر اینکه شناور مذکور ناقض تحریم‌های اعمال‌شده از سوی اتحادیه اروپا علیه سوریه است» 

توقیف این نفتکش روز ۲۸ تیرماه برای یک ماه دیگر تمدید شد. 

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ۲۵ تیرماه در یک سخنرانی عمومی با توصیف اقدام بریتانیا به «‌دزدی دریایی» گفت که جمهوری اسلامی این اقدام را ‌بی‌پاسخ نمی‌گذارد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More